or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52AXGL Pushbutton Guard, 30 mm, For Use With Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton, Metal, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 52AXGL Pushbutton Guard, 30 mm, For Use With Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton, Metal, Black
SKU410733
MFGR #52AXGL
$/ea
SIEMENS 52AXGL PB GUARD BLK MAX
SIEMENS 52AXGL PB GUARD BLK MAX
Alternate Catalog Number US2:52AXGL ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52AXGL Color Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 6.48 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.0000 in Height [Metric] 5.0800 cm Length 1.8500 in Length [Metric] 4.6990 cm Manufacturer Siemens Material Metal Returnable Y Size 30 mm Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton UNSPSC 39122221 UPC 11 78308715230 UPC 12 783087152304 Width 1.7500 in Width [Metric] 4.4450 cm Indicator lights protects against accidental operation NEMA 4X push to test enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52AXGL |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52AXGL |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 6.48 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length | 1.8500 in |
| Length [Metric] | 4.6990 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Metal |
| Returnable | Y |
| Size | 30 mm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78308715230 |
| UPC 12 | 783087152304 |
| Width | 1.7500 in |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |
| Indicator lights protects against accidental operation |
| NEMA 4X push to test enclosure |