or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 52AED2 Pilot Light Replacement Lamp, BA9s LED Lamp, T3-1/4 Shape
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens 52AED2 Pilot Light Replacement Lamp, BA9s LED Lamp, T3-1/4 Shape
SKU132532
MFGR #52AED2
Your Cost: $32.03/ea
List: SIEMENS 52AED2 REPLACEMENT LAMP
SIEMENS 52AED2 REPLACEMENT LAMP
Alternate Catalog Number US2:52AED2 Amperage Rating 15 mA Application For Class 52 Pilot Light ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52AED2 Color Red Country of Origin MX Currency USD Diameter 0.39370 in Dimensions 10 mm Dia x 28 mm L EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 81.27 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539520020 Height 0.3000 in Height [Metric] 0.7620 cm Lamp Base Type BA9s Lamp Type LED Length 7.5000 in Length [Metric] 19.0500 cm Manufacturer Siemens Returnable Y Series Command 52 Shape T-3 1/4 Size 28 MM Length X 10 MM Diameter Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Command52 Type Miniature Single Element UNSPSC 39112102 UPC 11 78308723641 UPC 12 783087236417 Voltage Rating 24 VAC//VDC Width 3.5000 in Width [Metric] 8.8900 cm For Class 52 Pilot Light Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style) 30 mm heavy duty, watertight/oil tight, class 52 Miniature bayonet (BA9s) base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52AED2 |
| Amperage Rating | 15 mA |
| Application | For Class 52 Pilot Light |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52AED2 |
| Color | Red |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Diameter | 0.39370 in |
| Dimensions | 10 mm Dia x 28 mm L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 81.27 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539520020 |
| Height | 0.3000 in |
| Height [Metric] | 0.7620 cm |
| Lamp Base Type | BA9s |
| Lamp Type | LED |
| Length | 7.5000 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Returnable | Y |
| Series | Command 52 |
| Shape | T-3 1/4 |
| Size | 28 MM Length X 10 MM Diameter |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Command52 |
| Type | Miniature Single Element |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 78308723641 |
| UPC 12 | 783087236417 |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| For Class 52 Pilot Light |
| Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style) |
| 30 mm heavy duty, watertight/oil tight, class 52 |
| Miniature bayonet (BA9s) base |