or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52AEB3 LED Lamp, BA9s LED Lamp, T3-1/4 Shape
SKU263885
MFGR #52AEB3
$/ea
SIEMENS 52AEB3 REPLACEMENT LAMP
SIEMENS 52AEB3 REPLACEMENT LAMP
Alternate Catalog Number US2:52AEB3 Amperage Rating 15 mA Application For Class 52 Pilot Light ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Buy American Compliant C Catalog Number 52AEB3 Color Green Country of Origin MX Currency USD Designation Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style) Diameter 0.39370 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.25 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539520020 Height 0.4000 in Height [Metric] 1.0160 cm Lamp Base BA9s Length 7.5000 in Length [Metric] 19.0500 cm Returnable Y Series Command52 Size 28 MM Length X 10 MM Diameter Sub Brand Command52 Type Siemens UNSPSC 39112102 UPC 11 78308723637 UPC 12 783087236370 Voltage Rating 6 VAC Width 5.0000 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Lamp Type LED Shape T3-1/4 Wattage For Class 52 Pilot Light For Class 52 Pilot Light Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52AEB3 |
| Amperage Rating | 15 mA |
| Application | For Class 52 Pilot Light |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52AEB3 |
| Color | Green |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Designation | Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style) |
| Diameter | 0.39370 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.25 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539520020 |
| Height | 0.4000 in |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Lamp Base | BA9s |
| Length | 7.5000 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Returnable | Y |
| Series | Command52 |
| Size | 28 MM Length X 10 MM Diameter |
| Sub Brand | Command52 |
| Type | Siemens |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 78308723637 |
| UPC 12 | 783087236370 |
| Voltage Rating | 6 VAC |
| Width | 5.0000 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Lamp Type | LED |
| Shape | T3-1/4 |
| Wattage | For Class 52 Pilot Light |
| For Class 52 Pilot Light |
| Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style) |
