or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52AEB2 LED Lamp, BA9s LED Lamp, T3-1/4 Shape
SKU986844
MFGR #52AEB2
$/ea
Siemens LED Lamp, 6 VAC, 15 mA, LED Lamp, BA9s Lamp Base, T3-1/4, 25000 hr Average Life, Red
Siemens LED Lamp, 6 VAC, 15 mA, LED Lamp, BA9s Lamp Base, T3-1/4, 25000 hr Average Life, Red
Alternate Catalog Number US2:52AEB2 Amperage Rating 15 mA Application For Class 52 Pilot Light ARRA Compliant C Average Life 25000 hr Buy American Compliant C Catalog Number 52AEB2 Color Red Country of Origin MX Currency USD Diameter 0.39370 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.10 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539520020 Height 0.4000 in Height [Metric] 1.0160 cm Length 1.1000 in Length [Metric] 2.7940 cm Returnable Y Size 28 MM Length X 10 MM Diameter Sub Brand Command52 UNSPSC 39112102 UPC 11 78308723636 UPC 12 783087236363 Voltage Rating 6 VAC Width 0.4000 in Width [Metric] 1.0160 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Lamp Base Type BA9s Lamp Type LED Shape T-3 1/4 For Class 52 Pilot Light Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52AEB2 |
| Amperage Rating | 15 mA |
| Application | For Class 52 Pilot Light |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 25000 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52AEB2 |
| Color | Red |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Diameter | 0.39370 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.10 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539520020 |
| Height | 0.4000 in |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Length | 1.1000 in |
| Length [Metric] | 2.7940 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 28 MM Length X 10 MM Diameter |
| Sub Brand | Command52 |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 78308723636 |
| UPC 12 | 783087236363 |
| Voltage Rating | 6 VAC |
| Width | 0.4000 in |
| Width [Metric] | 1.0160 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Lamp Base Type | BA9s |
| Lamp Type | LED |
| Shape | T-3 1/4 |
| For Class 52 Pilot Light |
| Base: Miniature Bayonet (BA 9S Style) |