or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 51PA8A2 Non-Illuminated Pushbutton Operator, 2 Positions, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 51PA8A2 Non-Illuminated Pushbutton Operator, 2 Positions, Red
SKU287475
MFGR #51PA8A2
$/ea
SIEMENS 51PA8A2 PB OPER FLS BTN RED
SIEMENS 51PA8A2 PB OPER FLS BTN RED
ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 51PA8A2 Color Red Contact Mode Momentary Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 7/9 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 2.20 in Height [Metric] 5.5880 cm Length 2.80 in Length [Metric] 7.1120 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Threaded Number of Positions 2 Operator Type Flush Returnable N Series 51 Series Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL ListedUL File No. E39935 Stock Status NONSTOCK Temperature Rating -35 to 70 °C Type Non-Illuminated UNSPSC 39122216 UPC 11 78308709232 UPC 12 783087092327 Voltage Rating 600 VAC Width 1.80 in Width [Metric] 4.5720 cm Class 51 pilot devices may be used in a location where the presence of flammable gases, vapors or finely pulverized dusts in the atmosphere are sufficient to create a threat of explosion or fire They may also be required where easily ignitable fibers or flyings are present Short bushing units are used in most standard type 7 and 9 enclosures Control units mount into industry standard 3/4-14 NPSM threaded holes Class I applications petroleum refineries, and gasoline storage and dispensing areas Industrial firms that use flammable liquids in dip tanks for parts cleaning or other operations Industrial firms that use flammable liquids in dip tanks for parts cleaning or other operations Petrochemical companies that manufacture chemicals from gas and oil, Dry cleaning plants where vapors from cleaning fluids may be present, Companies that have spraying areas where they coat products with paint or plastics Aircraft hangars and fuel servicing areas, Utility gas plants, and operations involving storage and handling of liquefied petroleum gas or natural gas Class II applications grain elevators, flour and feed mills, Plants that manufacture, use or store magnesium or aluminum powders Plants that have chemical or metallurgical processes, producers of plastics, medicines and fireworks, Spice grinding plants, sugar plants and cocoa plants, Coal preparation plants and other carbon handling or processing areas Class III applications textile mills, cotton gins, cotton seed mills and flax processing plants Any plant that shapes, pulverizes or cuts wood and creates sawdust or flyings Sealing lock nut Double break bifurcated contacts rated AC NEMA A600 Angled terminals and self rising saddle clamps 5000000 Operating cycles Copper free aluminum alloy Used in Hazardous location
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 51PA8A2 |
| Color | Red |
| Contact Mode | Momentary |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 7/9 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 2.20 in |
| Height [Metric] | 5.5880 cm |
| Length | 2.80 in |
| Length [Metric] | 7.1120 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Positions | 2 |
| Operator Type | Flush |
| Returnable | N |
| Series | 51 Series |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL ListedUL File No. E39935 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | -35 to 70 °C |
| Type | Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78308709232 |
| UPC 12 | 783087092327 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 1.80 in |
| Width [Metric] | 4.5720 cm |
| Class 51 pilot devices may be used in a location where the presence of flammable gases, vapors or finely pulverized dusts in the atmosphere are sufficient to create a threat of explosion or fire |
| They may also be required where easily ignitable fibers or flyings are present |
| Short bushing units are used in most standard type 7 and 9 enclosures |
| Control units mount into industry standard 3/4-14 NPSM threaded holes |
| Class I applications petroleum refineries, and gasoline storage and dispensing areas |
| Industrial firms that use flammable liquids in dip tanks for parts cleaning or other operations |
| Industrial firms that use flammable liquids in dip tanks for parts cleaning or other operations |
| Petrochemical companies that manufacture chemicals from gas and oil, Dry cleaning plants where vapors from cleaning fluids may be present, Companies that have spraying areas where they coat products with paint or plastics |
| Aircraft hangars and fuel servicing areas, Utility gas plants, and operations involving storage and handling of liquefied petroleum gas or natural gas |
| Class II applications grain elevators, flour and feed mills, Plants that manufacture, use or store magnesium or aluminum powders |
| Plants that have chemical or metallurgical processes, producers of plastics, medicines and fireworks, Spice grinding plants, sugar plants and cocoa plants, Coal preparation plants and other carbon handling or processing areas |
| Class III applications textile mills, cotton gins, cotton seed mills and flax processing plants |
| Any plant that shapes, pulverizes or cuts wood and creates sawdust or flyings |
| Sealing lock nut |
| Double break bifurcated contacts rated AC NEMA A600 |
| Angled terminals and self rising saddle clamps |
| 5000000 Operating cycles |
| Copper free aluminum alloy |
| Used in Hazardous location |