or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 51C104H 51 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 10 A, 1NO-1NC, 1 Operators, NEMA 7/9
Siemens 51C104H 51 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 10 A, 1NO-1NC, 1 Operators, NEMA 7/9
SKU824905
MFGR #51C104H
$/ea
SIEMENS 51C104H N7&9STATION,METAL,CMPLT,1HOLE
SIEMENS 51C104H N7&9STATION,METAL,CMPLT,1HOLE
Action Momentary Actuator Mushroom Head Amperage Rating 10 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 51C104H Color Red Connection Type Screw Contact Configuration 1NO-1NC Contact Mode Momentary/Stop Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 7/9 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 7.40 in Height [Metric] 18.7960 cm Legend Stop Length 9.10 in Length [Metric] 23.1140 cm Manufacturer Siemens Material Cast Aluminum NEMA Rating NEMA 7/9 Number of Operators 1 Operator Type Mushroom Pushbutton Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Class 51 UNSPSC 39121565 UPC 11 78308709163 UPC 12 783087091634 Voltage Rating 600 Width 5.10 in Width [Metric] 12.9540 cm Number Of Command Points: 1; Contact Configuration: 1 NO, 1 NC; Actuator Color: Red; Actuator: Mushroom Head; Legend: STOP With knockouts for 1/2-14 NPT conduit entry on top, 1 command point
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Momentary |
| Actuator | Mushroom Head |
| Amperage Rating | 10 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 51C104H |
| Color | Red |
| Connection Type | Screw |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Mode | Momentary/Stop |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 7/9 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 7.40 in |
| Height [Metric] | 18.7960 cm |
| Legend | Stop |
| Length | 9.10 in |
| Length [Metric] | 23.1140 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Cast Aluminum |
| NEMA Rating | NEMA 7/9 |
| Number of Operators | 1 |
| Operator Type | Mushroom Pushbutton |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Class 51 |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78308709163 |
| UPC 12 | 783087091634 |
| Voltage Rating | 600 |
| Width | 5.10 in |
| Width [Metric] | 12.9540 cm |
| Number Of Command Points: 1; Contact Configuration: 1 NO, 1 NC; Actuator Color: Red; Actuator: Mushroom Head; Legend: STOP |
| With knockouts for 1/2-14 NPT conduit entry on top, 1 command point |