or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 50CA3DE 50 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 5 A, 1NO-1NC, 2 Operators, NEMA 1/B600
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 50CA3DE 50 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 5 A, 1NO-1NC, 2 Operators, NEMA 1/B600
SKU88333
MFGR #50CA3DE
Your Cost: $106.16/ea
SIEMENS 50CA3DE PB STATION
SIEMENS 50CA3DE PB STATION
Amperage Rating 5 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 50CA3DE Color Gray Connection Type Screw Contact Configuration 1NO-1NC Contact Mode Momentary/Stop/Start Contact Rating 5 A at 600 VAC Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4-1/8 in H x 2-11/16 in W x 2-3/16 in D EU RoHS Indicator C Finish Painted Gross Weight Per Pack 0.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Legend Stop/Start Length 2.85 in Length [Metric] 7.2390 cm Manufacturer Siemens Material Metal Mounting Type Surface NEMA Rating NEMA 1 Number of Operators 2 Number Of Poles 2 Operating Temperature -35 to 70 Operator Type Flush Pushbutton Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E22655CSA LR6535 Stock Status NONSTOCK Type Class 50 Standard Duty UNSPSC 39122216 UPC 11 78308709038 UPC 12 783087090385 Voltage Rating 600 Width 2.75 in Width [Metric] 6.9850 cm With knockouts for 1/2 and 3/4 in NPT conduit, 2 command points
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 5 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 50CA3DE |
| Color | Gray |
| Connection Type | Screw |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Mode | Momentary/Stop/Start |
| Contact Rating | 5 A at 600 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4-1/8 in H x 2-11/16 in W x 2-3/16 in D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Painted |
| Gross Weight Per Pack | 0.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Legend | Stop/Start |
| Length | 2.85 in |
| Length [Metric] | 7.2390 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Surface |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Number of Operators | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -35 to 70 |
| Operator Type | Flush Pushbutton |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E22655CSA LR6535 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Class 50 Standard Duty |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78308709038 |
| UPC 12 | 783087090385 |
| Voltage Rating | 600 |
| Width | 2.75 in |
| Width [Metric] | 6.9850 cm |
| With knockouts for 1/2 and 3/4 in NPT conduit, 2 command points |