or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 49SBPB5 Pushbutton Kit, 600 A, NEMA 1
SKU58831
MFGR #49SBPB5
Your Cost: $41.86/ea
List: SIEMENS 49SBPB5 PUSH BUTTON
SIEMENS 49SBPB5 PUSH BUTTON
Amperage Rating 600 A Brand Siemens Catalog Number 49SBPB5 Color Gray/Red Country of Origin MX Dimensions 3 in H x 1-1/2 in W x 1-3/4 in D Enclosure Type NEMA 1 Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Legend Start/Stop Manufacturer Siemens Mounting Type Plate NEMA Rating NEMA 1 Operating Temperature 31 to 158 °F Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Stock Status NONSTOCK Type Class 49 UNSPSC 39122216 UPC 11 78308708950 UPC 12 783087089501 Accessory for NEMA Enclosed Starters Accessory for NEMA enclosed starters
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 600 A |
| Brand | Siemens |
| Catalog Number | 49SBPB5 |
| Color | Gray/Red |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 3 in H x 1-1/2 in W x 1-3/4 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Legend | Start/Stop |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Plate |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Operating Temperature | 31 to 158 °F |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Class 49 |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78308708950 |
| UPC 12 | 783087089501 |
| Accessory for NEMA Enclosed Starters |
| Accessory for NEMA enclosed starters |