or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 49AB01 Auxiliary Contact 600 VAC 10 A 1 Contacts
SKU63064
MFGR #49AB01
$/ea
SIEMENS 49AB01 NMA 00-4 1 NC AUX CNT
SIEMENS 49AB01 NMA 00-4 1 NC AUX CNT
Alternate Catalog Number US2:49AB01 Amperage Rating 10 A Application Single phase and polyphase motors ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 49AB01 Connection Screw Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 43.42 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.26 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 1.2000 in Height [Metric] 3.0480 cm Length 3.5000 in Length [Metric] 8.8900 cm Manufacturer Siemens Mounting Snap on Mounting Type Snap-On Returnable Y Size Size 0 to 4 Specifications 1NC, Side Mount, 10 A, 600 VAC Standard cUL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed Starter Size 00 to 4 Stock Status NONSTOCK Sub Brand NEMA Suitable For Use With Size S0 to S4 Contactor Type auxiliary contacts UNSPSC 39121521 UPC 11 78308763110 UPC 12 783087631106 Voltage Rating 600 VAC Width 3.3500 in Width [Metric] 8.5090 cm Single phase and polyphase motors normally closed Screw connection For class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 36, 37, 40, 43, 84, 84, 88, 87 motor starters and contactors For class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 36, 37, 40, 43, 84, 84, 88, 87 motor starters and contactors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:49AB01 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | Single phase and polyphase motors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 49AB01 |
| Connection | Screw |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 43.42 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 1.2000 in |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Length | 3.5000 in |
| Length [Metric] | 8.8900 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting | Snap on |
| Mounting Type | Snap-On |
| Returnable | Y |
| Size | Size 0 to 4 |
| Specifications | 1NC, Side Mount, 10 A, 600 VAC |
| Standard | cUL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed |
| Starter Size | 00 to 4 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | NEMA |
| Suitable For Use With | Size S0 to S4 Contactor |
| Type | auxiliary contacts |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78308763110 |
| UPC 12 | 783087631106 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 3.3500 in |
| Width [Metric] | 8.5090 cm |
| Single phase and polyphase motors |
| normally closed |
| Screw connection |
| For class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 36, 37, 40, 43, 84, 84, 88, 87 motor starters and contactors |
| For class 14, 17, 18, 22, 25, 26, 30, 32, 36, 37, 40, 43, 84, 84, 88, 87 motor starters and contactors |