or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 48GA18AA4 Overload Relay, 60 A
SKU380648
MFGR #48GA18AA4
Your Cost: $126.06/ea
SIEMENS 48GA18AA4 OVERLOAD RELAY
SIEMENS 48GA18AA4 OVERLOAD RELAY
Amperage Rating 60 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 48GA18AA4 Country of Origin MX Currency USD Dimensions 6.5 in L x 5.4 in W x 4.3 in H EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 4.35 in Height [Metric] 11.0490 cm Length 6.45 in Length [Metric] 16.3830 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Panel Number Of Poles 1 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Stock Status NONSTOCK UNSPSC 39122330 UPC 11 78308708480 UPC 12 783087084803 Width 5.20 in Width [Metric] 13.2080 cm Bi-metallic trip Ambient compensated No heaters required NEMA overload Auto/manual reset Trip class 10, 20 1-phase
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 60 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48GA18AA4 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.5 in L x 5.4 in W x 4.3 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 4.35 in |
| Height [Metric] | 11.0490 cm |
| Length | 6.45 in |
| Length [Metric] | 16.3830 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 39122330 |
| UPC 11 | 78308708480 |
| UPC 12 | 783087084803 |
| Width | 5.20 in |
| Width [Metric] | 13.2080 cm |
| Bi-metallic trip |
| Ambient compensated |
| No heaters required |
| NEMA overload |
| Auto/manual reset |
| Trip class 10, 20 |
| 1-phase |