or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 48DC38AA4 Overload Relay, 30 A, 1NC Contact Form
SKU88318
MFGR #48DC38AA4
Your Cost: $220.00/ea
SIEMENS 48DC38AA4 OVERLOAD RELAY
SIEMENS 48DC38AA4 OVERLOAD RELAY
Alternate Catalog Number US2:48DC38AA4 Amperage Rating 30 A Application Single phase and polyphase motors ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 48DC38AA4 Contact Configuration NC Contact Form 1NC Contact Rating 30 A at 600 VAC Country of Origin MX Currency USD Dimensions 6.2 in L x 4.3 in W x 5.1 in H EU RoHS Indicator C Full Load Current Range Heaters Gross Volume Per Pack 244.69 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 4.3500 in Height [Metric] 11.0490 cm Length 7.5000 in Length [Metric] 19.0500 cm Manufacturer Siemens Maximum Motor Voltage 600v Maximum Switching Voltage 600v Mounting DIRECT Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -25 to 60 C Reset Type Auto/Manual Returnable Y Standard cUL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Class 48 Temperature Rating -25 to 60 °C Temperature Trip Range -25 to 60 C Trip Type mechanical Type 3-Phase Bi-Metal Open UNSPSC 39122330 UPC 11 78308708404 UPC 12 783087084049 Width 7.5000 in Width [Metric] 19.0500 cm Single phase and polyphase motors separate heaters Bi-metallic trip Ambient compensated Separate heaters Mechanical trip Auto/manual reset 3-phase B600/R300 contact Class 48
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:48DC38AA4 |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Single phase and polyphase motors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48DC38AA4 |
| Contact Configuration | NC |
| Contact Form | 1NC |
| Contact Rating | 30 A at 600 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.2 in L x 4.3 in W x 5.1 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Full Load Current Range | Heaters |
| Gross Volume Per Pack | 244.69 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 4.3500 in |
| Height [Metric] | 11.0490 cm |
| Length | 7.5000 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Motor Voltage | 600v |
| Maximum Switching Voltage | 600v |
| Mounting | DIRECT |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -25 to 60 C |
| Reset Type | Auto/Manual |
| Returnable | Y |
| Standard | cUL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Class 48 |
| Temperature Rating | -25 to 60 °C |
| Temperature Trip Range | -25 to 60 C |
| Trip Type | mechanical |
| Type | 3-Phase Bi-Metal Open |
| UNSPSC | 39122330 |
| UPC 11 | 78308708404 |
| UPC 12 | 783087084049 |
| Width | 7.5000 in |
| Width [Metric] | 19.0500 cm |
| Single phase and polyphase motors |
| separate heaters |
| Bi-metallic trip |
| Ambient compensated |
| Separate heaters |
| Mechanical trip |
| Auto/manual reset |
| 3-phase |
| B600/R300 contact |
| Class 48 |