or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 48DA18AA4 Overload Relay, 25 A, 1NC Contact Form
SKU138507
MFGR #48DA18AA4
Your Cost: $84.20/ea
SIEMENS 48DA18AA4 OVERLOAD RELAY
SIEMENS 48DA18AA4 OVERLOAD RELAY
Amperage Rating 25 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 48DA18AA4 Contact Form 1NC Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 2.95 in Height [Metric] 7.4930 cm Length 4.60 in Length [Metric] 11.6840 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Panel Number Of Poles 1 Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Stock Status NONSTOCK Type 1-Phase Bi-Metal Open UNSPSC 39122330 UPC 11 78308708351 UPC 12 783087083516 Width 3.80 in Width [Metric] 9.6520 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 25 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48DA18AA4 |
| Contact Form | 1NC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 2.95 in |
| Height [Metric] | 7.4930 cm |
| Length | 4.60 in |
| Length [Metric] | 11.6840 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 1-Phase Bi-Metal Open |
| UNSPSC | 39122330 |
| UPC 11 | 78308708351 |
| UPC 12 | 783087083516 |
| Width | 3.80 in |
| Width [Metric] | 9.6520 cm |