or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 40HP32AA NEMA Contactor 40HP32AA, 110 to 120/220 to 240 VAC Coil, 90 A Max Load, 1NO, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens 40HP32AA NEMA Contactor 40HP32AA, 110 to 120/220 to 240 VAC Coil, 90 A Max Load, 1NO, 3 Poles
SKU296326
MFGR #40HP32AA
Your Cost: $2,664.00/ea
SIEMENS 40HP32AA 3P CONTACTOR
SIEMENS 40HP32AA 3P CONTACTOR
Alternate Catalog Number US2:40HP32AA Application Single phase and polyphase motors ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 40HP32AA Coil Power Rating 310 VA Pickup, 26 VA Holding Coil Voltage 110 to 120/220 to 240 VAC Connection Type Screw Contact Configuration 3NO Contact Rating 90 A Contact Type Non-Reversing Country of Origin MX Currency USD Dimensions 6.4 in H x 6.75 in W x 5.19 in D Enclosure Type NEMA 3 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 252.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 7.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 7.7000 in Height [Metric] 19.5580 cm Length 7.8000 in Length [Metric] 19.8120 cm Manufacturer Siemens Maximum Load Current 90 A Mounting Snap In Mounting Type Snap-In Number Of Poles 3 Operating Temperature -20 to 40 Phase 3 Returnable Y Size Size 3 Standard UL E14900, cUL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL File No. E14900cUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Class 40 Terminal Type Screw Type 3-Phase UNSPSC 39121529 UPC 11 78308706890 UPC 12 783087068902 Wattage 8.6 W Width 7.0000 in Width [Metric] 17.7800 cm Single phase and polyphase motors 3pole Contactor 3 number of wires (no auxiliary include) Without enclosure 5000000 mechanical service life of the main contacts typical 3-phase
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:40HP32AA |
| Application | Single phase and polyphase motors |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40HP32AA |
| Coil Power Rating | 310 VA Pickup, 26 VA Holding |
| Coil Voltage | 110 to 120/220 to 240 VAC |
| Connection Type | Screw |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 90 A |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.4 in H x 6.75 in W x 5.19 in D |
| Enclosure Type | NEMA 3 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 252.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 7.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 7.7000 in |
| Height [Metric] | 19.5580 cm |
| Length | 7.8000 in |
| Length [Metric] | 19.8120 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Load Current | 90 A |
| Mounting | Snap In |
| Mounting Type | Snap-In |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 40 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | Size 3 |
| Standard | UL E14900, cUL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL File No. E14900cUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Class 40 |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78308706890 |
| UPC 12 | 783087068902 |
| Wattage | 8.6 W |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Single phase and polyphase motors |
| 3pole Contactor |
| 3 number of wires (no auxiliary include) |
| Without enclosure |
| 5000000 mechanical service life of the main contacts typical |
| 3-phase |