or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 40FP32AF NEMA Contactor 40FP32AF, 120 VAC Coil, 45 A Max Load, 1NO
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 40FP32AF NEMA Contactor 40FP32AF, 120 VAC Coil, 45 A Max Load, 1NO
SKU298608
MFGR #40FP32AF
$/ea
SIEMENS 40FP32AF 120V SZ2 MAG CONT
SIEMENS 40FP32AF 120V SZ2 MAG CONT
Alternate Catalog Number US2:40FP32AF ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 40FP32AF Coil Power Rating 218 VA Pickup/25 VA Holding Coil Voltage 120 VAC Connection Type Screw Contact Configuration 1NO Contact Type Non-Reversing Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.88 in H x 5.75 in W x 4 in D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 500.85 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 4.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.3000 in Height [Metric] 13.4620 cm Length 6.6000 in Length [Metric] 16.7640 cm Manufacturer Siemens Maximum Load Current 45 A Mounting Type Surface Operating Temperature -20 to 40 Returnable Y Size SZ 2 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw UNSPSC 39121529 UPC 11 78308706780 UPC 12 783087067806 Wattage 8.6 W Width 6.5000 in Width [Metric] 16.5100 cm Three phase full voltage 3 number of wires (no auxiliary include) Without enclosure 10000000 mechanical service life of the main contacts typical
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:40FP32AF |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40FP32AF |
| Coil Power Rating | 218 VA Pickup/25 VA Holding |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Connection Type | Screw |
| Contact Configuration | 1NO |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.88 in H x 5.75 in W x 4 in D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 500.85 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 4.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.3000 in |
| Height [Metric] | 13.4620 cm |
| Length | 6.6000 in |
| Length [Metric] | 16.7640 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Load Current | 45 A |
| Mounting Type | Surface |
| Operating Temperature | -20 to 40 |
| Returnable | Y |
| Size | SZ 2 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78308706780 |
| UPC 12 | 783087067806 |
| Wattage | 8.6 W |
| Width | 6.5000 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |
| Three phase full voltage |
| 3 number of wires (no auxiliary include) |
| Without enclosure |
| 10000000 mechanical service life of the main contacts typical |