or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3VL9300-8CB30 Terminal Cover, For Use With VL160X, VL160, VL250 Circuit Breaker
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3VL9300-8CB30 Terminal Cover, For Use With VL160X, VL160, VL250 Circuit Breaker
SKU623829
MFGR #3VL9300-8CB30
$/ea
SIEMENS 3VL9300-8CB30 3P STD TERM CVR
SIEMENS 3VL9300-8CB30 3P STD TERM CVR
Actuator N/A Alternate Catalog Number 3VL9300-8CB30 Application FOR USE WITH 3VL1-3VL3 FRAME ARRA Compliant C Auxiliary Contacts N/A Buy American Compliant C Catalog Number 3VL9300-8CB30 Connection N/A Country of Origin DE Currency USD Enclosure N/A Environmental Conditions N/A EU RoHS Indicator C Frame 3VL1-3VL3 Frequency Rating N/A Gross Volume Per Pack 30.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908120 Height 0.9000 in Height [Metric] 2.2860 cm Interrupt Rating N/A in Length 5.2000 in Length [Metric] 13.2080 cm Load Rating N/A Number Of Poles 3 Operating Temperature N/A Returnable N Standard IEC Sub Brand VL Trip Range N/A Trip Type N/A Type EXTERNAL ACCESSORY UNSPSC 39121601 UPC 11 78364319621 UPC 12 783643196216 Voltage Rating N/A Width 5.5000 in Width [Metric] 13.9700 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Material Composite FOR USE WITH 3VL1-3VL3 FRAME TERMINAL COVER EXTENDED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | N/A |
| Alternate Catalog Number | 3VL9300-8CB30 |
| Application | FOR USE WITH 3VL1-3VL3 FRAME |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3VL9300-8CB30 |
| Connection | N/A |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure | N/A |
| Environmental Conditions | N/A |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | 3VL1-3VL3 |
| Frequency Rating | N/A |
| Gross Volume Per Pack | 30.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908120 |
| Height | 0.9000 in |
| Height [Metric] | 2.2860 cm |
| Interrupt Rating | N/A in |
| Length | 5.2000 in |
| Length [Metric] | 13.2080 cm |
| Load Rating | N/A |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | N/A |
| Returnable | N |
| Standard | IEC |
| Sub Brand | VL |
| Trip Range | N/A |
| Trip Type | N/A |
| Type | EXTERNAL ACCESSORY |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364319621 |
| UPC 12 | 783643196216 |
| Voltage Rating | N/A |
| Width | 5.5000 in |
| Width [Metric] | 13.9700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Composite |
| FOR USE WITH 3VL1-3VL3 FRAME |
| TERMINAL COVER EXTENDED |