or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 3VA9473-0JA13 1-Wire 3-Poles Box Terminal, 1/0 AWG to 500 kcmil
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens 3VA9473-0JA13 1-Wire 3-Poles Box Terminal, 1/0 AWG to 500 kcmil
SKU1005820
MFGR #3VA9473-0JA13
Your Cost: $559.00/ea
Siemens Box Terminal, 1-Wire 3-Poles, 1/0 AWG to 500 kcmil Conductor, For Use With: 3VA63 at 400 A, 3VA64 at 600 A Molded Case Circuit Breaker, 1.52 in Length, 1.57 in Width, Steel/Copper
Siemens Box Terminal, 1-Wire 3-Poles, 1/0 AWG to 500 kcmil Conductor, For Use With: 3VA63 at 400 A, 3VA64 at 600 A Molded Case Circuit Breaker, 1.52 in Length, 1.57 in Width, Steel/Copper
Alternate Catalog Number 3VA9473-0JA13 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3VA9473-0JA13 Connection SINGLE WIRE Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 64.38 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 8.6600 in Height [Metric] 21.9964 cm Length 6.3000 in Length [Metric] 16.0020 cm Material Steel/Copper Number Of Poles 3 Returnable Y Standard UL Standards UL ListedCE Certified, EACRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand 3VA Type 1-Wire 3-Pole UNSPSC 39121601 UPC 11 80476632591 UPC 12 804766325915 Width 1.1800 in Width [Metric] 2.9972 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Conductor Range 1/0 AWG to 500 kcmil Suitable For Use With 3VA63 at 400 A, 3VA64 at 600 A Molded Case Circuit Breaker
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3VA9473-0JA13 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3VA9473-0JA13 |
| Connection | SINGLE WIRE |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 64.38 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 8.6600 in |
| Height [Metric] | 21.9964 cm |
| Length | 6.3000 in |
| Length [Metric] | 16.0020 cm |
| Material | Steel/Copper |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL |
| Standards | UL ListedCE Certified, EACRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | 3VA |
| Type | 1-Wire 3-Pole |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 80476632591 |
| UPC 12 | 804766325915 |
| Width | 1.1800 in |
| Width [Metric] | 2.9972 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Conductor Range | 1/0 AWG to 500 kcmil |
| Suitable For Use With | 3VA63 at 400 A, 3VA64 at 600 A Molded Case Circuit Breaker |