or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3VA6340-6HL31-0AA0 BRKR 3VA63 3P 400A 65KA ETU3-LI
SKU1042496
MFGR #3VA6340-6HL31-0AA0
Your Cost: $8,957.00/ea
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series: 3VA6, 480 VAC, 400 A, 50/60 Hz, 64 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, IP40, Fixed Mount, -25 to 70 deg C, 9.76 in H x 5.43 in W x 5.41 in D
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series: 3VA6, 480 VAC, 400 A, 50/60 Hz, 64 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, IP40, Fixed Mount, -25 to 70 deg C, 9.76 in H x 5.43 in W x 5.41 in D
Alternate Catalog Number 3VA6340-6HL31-0AA0 Amperage Rating 400 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3VA6340-6HL31-0AA0 Country of Origin CZ Currency USD Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 227.56 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 11.6800 lb Gross Weight per Pack Metric 5.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Manufacturer Siemens Mounting Type Fixed Number Of Poles 3 Returnable Y Series 3VA6 Standard UL Standards UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedCSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand 3VA Temperature Rating -25 to 70 °C Trip Type Thermal Magnetic Type 3VA6 UNSPSC 39121601 UPC 11 80476631320 UPC 12 804766313202 Voltage Rating 480 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3VA6340-6HL31-0AA0 |
| Amperage Rating | 400 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3VA6340-6HL31-0AA0 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 227.56 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 11.6800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Fixed |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | 3VA6 |
| Standard | UL |
| Standards | UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedCSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | 3VA |
| Temperature Rating | -25 to 70 °C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | 3VA6 |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 80476631320 |
| UPC 12 | 804766313202 |
| Voltage Rating | 480 VAC |