or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3UG46152CR20 Monitoring Relay, 160/690 VAC, 3/0.1 A, 2CO
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3UG46152CR20 Monitoring Relay, 160/690 VAC, 3/0.1 A, 2CO
SKU709693
MFGR #3UG46152CR20
Your Cost: $281.57/ea
List: SIEMENS 3UG46152CR20 RELAY DIGITAL MOONITORING FOR 3PH
SIEMENS 3UG46152CR20 RELAY DIGITAL MOONITORING FOR 3PH
Alternate Catalog Number 3UG4615-2CR20 Amperage Rating 3/0.1 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3UG46152CR20 Contact Configuration 2CO Country of Origin DE Currency USD Dimensions 94 mm H x 22.5 mm W x 91 mm D Display Type LCD Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 135.76 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9032894000 Height 1.2000 in Height [Metric] 3.0480 cm Length 5.0000 in Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Snap-On Response Time 0.1 to 20 Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CCC, C-Tick, CE Certified, UL Listed Stock Status NONSTOCK Terminal Type Spring Loaded Trip Delay 0.1 to 20 s Type 3-Pole UNSPSC 39122334 UPC 11 75455494270 UPC 12 754554942704 Voltage Rating 160 to 690 VAC Width 5.3000 in Width [Metric] 13.4620 cm 10000000 mechanical cycles
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3UG4615-2CR20 |
| Amperage Rating | 3/0.1 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3UG46152CR20 |
| Contact Configuration | 2CO |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 94 mm H x 22.5 mm W x 91 mm D |
| Display Type | LCD |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 135.76 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032894000 |
| Height | 1.2000 in |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Length | 5.0000 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Snap-On |
| Response Time | 0.1 to 20 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CCC, C-Tick, CE Certified, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Spring Loaded |
| Trip Delay | 0.1 to 20 s |
| Type | 3-Pole |
| UNSPSC | 39122334 |
| UPC 11 | 75455494270 |
| UPC 12 | 754554942704 |
| Voltage Rating | 160 to 690 VAC |
| Width | 5.3000 in |
| Width [Metric] | 13.4620 cm |
| 10000000 mechanical cycles |