or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 3UG4512-1BR20 3UG Analog Phase Sequence Monitoring Relay, 160 to 690 VAC, 3 Pins, DPDT
Siemens
Siemens 3UG4512-1BR20 3UG Analog Phase Sequence Monitoring Relay, 160 to 690 VAC, 3 Pins, DPDT
SKU388740
MFGR #3UG4512-1BR20
Your Cost: $170.36/ea
List: SIEMENS 3UG4512-1BR20 MONITORING RELAY
SIEMENS 3UG4512-1BR20 MONITORING RELAY
Alternate Catalog Number 3UG4512-1BR20 Amperage Rating 3/0.1 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3UG4512-1BR20 Contact Configuration 2CO Country of Origin DE Currency USD Dimensions 92 mm H x 22.5 mm W x 91 mm D Display Type LED Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 40.44 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9032894000 Height 1.1000 in Height [Metric] 2.7940 cm Length 4.5000 in Length [Metric] 11.4300 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Snap-On Number of Pins 3 Returnable Y Standards UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedC-TickCCC CertifiedRCM/DNV-GL ApprovedLloyd's RegisteredRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw Type 3-Pole UNSPSC 39121521 UPC 11 75455493145 UPC 12 754554931456 Voltage Rating 160 to 690 VAC/250 VDC Width 4.3000 in Width [Metric] 10.9220 cm 3 A at 160 to 690 VAC/0.1 A at 250 VDC 6 kV surge voltage resistance 2 W power consumption 1 to 6 Hz/15 mm, 6 to 500 Hz/2 g vibration resistance Sinusoidal half wave 15 g/11 ms shock resistance 690 VAC insulation voltage 3 deg of pollution -25 to 60 deg C operating -40 to 85 deg C storage 0.8 to 1.2 N-m tightening torque 10000000 operating cycles 3X phase failure and sequence monitoring Two changeover contacts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3UG4512-1BR20 |
| Amperage Rating | 3/0.1 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3UG4512-1BR20 |
| Contact Configuration | 2CO |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 92 mm H x 22.5 mm W x 91 mm D |
| Display Type | LED |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 40.44 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032894000 |
| Height | 1.1000 in |
| Height [Metric] | 2.7940 cm |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Snap-On |
| Number of Pins | 3 |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedC-TickCCC CertifiedRCM/DNV-GL ApprovedLloyd's RegisteredRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 3-Pole |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455493145 |
| UPC 12 | 754554931456 |
| Voltage Rating | 160 to 690 VAC/250 VDC |
| Width | 4.3000 in |
| Width [Metric] | 10.9220 cm |
| 3 A at 160 to 690 VAC/0.1 A at 250 VDC |
| 6 kV surge voltage resistance |
| 2 W power consumption |
| 1 to 6 Hz/15 mm, 6 to 500 Hz/2 g vibration resistance |
| Sinusoidal half wave 15 g/11 ms shock resistance |
| 690 VAC insulation voltage |
| 3 deg of pollution |
| -25 to 60 deg C operating |
| -40 to 85 deg C storage |
| 0.8 to 1.2 N-m tightening torque |
| 10000000 operating cycles |
| 3X phase failure and sequence monitoring |
| Two changeover contacts |