or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3UG4512-1AR20 3UG Analog Phase Sequence Monitoring Relay, 160 to 690 VAC, 3 Pins, 1CO/SPDT
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3UG4512-1AR20 3UG Analog Phase Sequence Monitoring Relay, 160 to 690 VAC, 3 Pins, 1CO/SPDT
SKU563224
MFGR #3UG4512-1AR20
Your Cost: $146.57/ea
List: SIEMENS 3UG4512-1AR20 VOLT. MON REL 1CO 160-690VAC
SIEMENS 3UG4512-1AR20 VOLT. MON REL 1CO 160-690VAC
Alternate Catalog Number 3UG4512-1AR20 Amperage Rating 3/0.1 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3UG4512-1AR20 Contact Configuration 1CO Country of Origin DE Currency USD Dimensions 83 mm H x 22.5 mm W x 91 mm D Display Type LED Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 17.64 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9030890100 Height 3.5000 in Height [Metric] 8.8900 cm Length 4.2000 in Length [Metric] 10.6680 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Snap-On Returnable Y Standards UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedC-TickCCC CertifiedRCM/DNV-GL ApprovedLloyd's RegisteredRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw Type 3-Pole UNSPSC 39121521 UPC 11 75455492285 UPC 12 754554922850 Voltage Rating 160 to 690 VAC/250 VDC Width 1.2000 in Width [Metric] 3.0480 cm Suitable for both AC and DC networks 3 A at 160 to 690 VAC/0.1 A at 250 VDC 6 kV surge voltage resistance 2 W power consumption 1 to 6 Hz/15 mm, 6 to 500 Hz/2 g vibration resistance Sinusoidal half wave 15 g/11 ms shock resistance 690 VAC insulation voltage 3 deg of pollution -25 to 60 deg C operating -40 to 85 deg C storage 0.8 to 1.2 N-m tightening torque 10000000 operating cycles 3X phase failure and sequence monitoring One changeover contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3UG4512-1AR20 |
| Amperage Rating | 3/0.1 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3UG4512-1AR20 |
| Contact Configuration | 1CO |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 83 mm H x 22.5 mm W x 91 mm D |
| Display Type | LED |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 17.64 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9030890100 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Length | 4.2000 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Snap-On |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedC-TickCCC CertifiedRCM/DNV-GL ApprovedLloyd's RegisteredRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 3-Pole |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455492285 |
| UPC 12 | 754554922850 |
| Voltage Rating | 160 to 690 VAC/250 VDC |
| Width | 1.2000 in |
| Width [Metric] | 3.0480 cm |
| Suitable for both AC and DC networks |
| 3 A at 160 to 690 VAC/0.1 A at 250 VDC |
| 6 kV surge voltage resistance |
| 2 W power consumption |
| 1 to 6 Hz/15 mm, 6 to 500 Hz/2 g vibration resistance |
| Sinusoidal half wave 15 g/11 ms shock resistance |
| 690 VAC insulation voltage |
| 3 deg of pollution |
| -25 to 60 deg C operating |
| -40 to 85 deg C storage |
| 0.8 to 1.2 N-m tightening torque |
| 10000000 operating cycles |
| 3X phase failure and sequence monitoring |
| One changeover contact |