Siemens 3SU14011BB501AA0 LED Module 24V AC/DC Blue
SKU872769
MFGR #3SU14011BB501AA0
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SU1401-1BB50-1AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SU14011BB501AA0 |
| Country of Origin | CZ |
| Dimensions | 33.2 mm H x 9.8 mm W x 29.4 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 37.80 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0020 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 1.5000 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Mounting Type | Front Plate |
| Returnable | Y |
| Terminal Type | Screw |
| UNSPSC | 39121544 |
| UPC 11 | 80476607352 |
| UPC 12 | 804766073526 |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| Width | 6.3000 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | Blue |
| -Emergency stop with reliable direct connection to AS-Interface |
| -SIRIUS ACT 3SU1 control devices in plastic and metal for the world market |
| -Rugged metal control devices:IP67 degree of protection/NEMA 4 |
| -Cost-effective and uniquely identifiable with integral super-bright LED |
| -Various connection possibilities:screw-type, solder pin or spring-loaded terminals |
| -1 to 3 command points (equipped, for example, with A, B, C, in each case from bottom to top) |
| -Operational voltage up to 400 V |