or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3RM13071AA04 SIRIUS 3RM1 Reversing Motor Starter, 24 VDC Coil, 3-Poles, IP20 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3RM13071AA04 SIRIUS 3RM1 Reversing Motor Starter, 24 VDC Coil, 3-Poles, IP20 Enclosure
SKU896995
MFGR #3RM13071AA04
$/ea
SIEMENS 3RM13071AA04 SFTY REV STARTER 1.6-6.1A 24VDC SCREW
SIEMENS 3RM13071AA04 SFTY REV STARTER 1.6-6.1A 24VDC SCREW
Action Reversing Alternate Catalog Number 3RM1307-1AA04 Amperage Rating 7 A ARRA Compliant C Auxiliary Contact Rating 1CO Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RM13071AA04 Coil Voltage 24 VDC Connection Type Threaded Country of Origin DE Currency USD Dimensions 100 mm H x 22.5 mm W x 141.6 mm D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 36.58 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536504000 Height 5.9900 in Height [Metric] 15.2146 cm Length 4.3000 in Length [Metric] 10.9220 cm Manufacturer Siemens Motor Power 3 hp Number Of Poles 3 Operating Cycles 30000000 Cycles Operating Temperature -25 to 60 °C Overload Relay Solid State Phase 3 pH Returnable Y Series 3RM1 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA Certified, EAC Standard Stock Status NONSTOCK Timing 90 to 120 ms On/40 to 55 ms Off UNSPSC 39121521 UPC 11 88762177627 UPC 12 887621776275 Voltage Rating 500 VAC Wattage 0.55 to 3 kW Width 1.4200 in Width [Metric] 3.6068 cm Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology Screw and snap-on mounting onto 35 mm standard mounting rail vertical, horizontal or standing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Reversing |
| Alternate Catalog Number | 3RM1307-1AA04 |
| Amperage Rating | 7 A |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contact Rating | 1CO |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RM13071AA04 |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 100 mm H x 22.5 mm W x 141.6 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 36.58 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536504000 |
| Height | 5.9900 in |
| Height [Metric] | 15.2146 cm |
| Length | 4.3000 in |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Motor Power | 3 hp |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 30000000 Cycles |
| Operating Temperature | -25 to 60 °C |
| Overload Relay | Solid State |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Series | 3RM1 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA Certified, EAC Standard |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Timing | 90 to 120 ms On/40 to 55 ms Off |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 88762177627 |
| UPC 12 | 887621776275 |
| Voltage Rating | 500 VAC |
| Wattage | 0.55 to 3 kW |
| Width | 1.4200 in |
| Width [Metric] | 3.6068 cm |
| Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology |
| Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology |
| Screw and snap-on mounting onto 35 mm standard mounting rail vertical, horizontal or standing |