Sentron™ Speedfax™ JXD63B400 Low Voltage Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 400 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
SKU27695
MFGR #JXD63B400
Siemens JXD63B400 3P 400A 600V CB
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:JXD63B400
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
JXD63B400
Connection
N/A
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
6.7 in L x 8.8 in W x 14.7 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Frame
JD
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
838.10
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
10.8000 lb
Gross Weight per Pack Metric
4.90
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
6.7000 in
Height [Metric]
17.0180 cm
Length
14.7000 in
Length [Metric]
37.3380 cm
Load Rating
Material
Mounting Type
Bolt-On
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
Y
Standard
UL/HACR
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489IEC 60 947-2HACR Rated
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
2000 to 4000 A
Type
Type JXD6 Low Voltage
Width
8.8000 in
Width [Metric]
Wire Size
3/0 AWG to 500 kcmil, 4/0 AWG to 500 kcmil
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
400 A