Sentron™ LMXD62B800 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 800 A, 25 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU846908
MFGR #LMXD62B800
SiemensSentronSeriesCircuit Breakers have a long history of excellent performance in both the commercial and industrial market segments, they are tried and true in the most critical applications. Siemens SentronSeries circuit breakers are available in nine frame sizes from 125 to 2000 A.
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:LMXD62B800
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LMXD62B800
Connection
N/A
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
8 in L x 9 in W x 18 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Frame
LMD
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
26.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
11.79
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
8.0000 in
Height [Metric]
20.3200 cm
Length
18.0000 in
Length [Metric]
45.7200 cm
Load Rating
Material
Number Of Poles
2
Operating Temperature
40 °C
Returnable
Y
Standard
UL/HACR
Standards
UL 489, IEC 60947-2, HACR Rated
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
3200 to 8000 A
Type
LMXD6
Width
9.0000 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
800 A
Interrupt Rating
25 kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
600 VAC