Sentron™ FXD63B200 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 200 A, 22 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU27680
MFGR #FXD63B200
Siemens FXD63B200 3P 200A 600V CB
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:FXD63B200
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
FXD63B200
Connection
N/A
Connection Type
Line/Load Lug
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
7 in L x 5.5 in W x 11.3 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Frame
FD
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
436.56
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
8.6500 lb
Gross Weight per Pack Metric
3.92
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
7.0000 in
Height [Metric]
17.7800 cm
Length
11.3000 in
Length [Metric]
28.7020 cm
Load Rating
Material
Mounting Type
Freestanding
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
Y
Standard
HACR
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
900 to 2000 A
Type
Type FXD6 Low Voltage
Width
5.5000 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
200 A
Interrupt Rating
22 kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
600 VAC