Sentron™ FXD63B150L Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 150 A, 22 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU92825
MFGR #FXD63B150L
Siemens FXD63B150L 3P 150A 600V CB
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:FXD63B150L
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
FXD63B150L
Connection
Line/Load lugs installed
Connection Type
Line/Load Lug
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
7 in L x 5.6 in W x 11.1 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
N/A
EU RoHS Indicator
Frame
FD
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
405.77
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
9.2500 lb
Gross Weight per Pack Metric
4.20
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
7.0000 in
Height [Metric]
17.7800 cm
Length
11.1000 in
Length [Metric]
28.1940 cm
Load Rating
Material
Mounting Type
Freestanding
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
Y
Standard
HACR
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
800 to 1500 A
Type
Type FXD6 Low Voltage
Width
5.6000 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
150 A
Interrupt Rating
22 kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
600 VAC