or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sentron™ FD63T200 SpeedFax™ Interchangeable Trip Unit, 3 Poles, 200 A, FD Frame
Custom_Product_Images_Illustration
Sentron™ FD63T200 SpeedFax™ Interchangeable Trip Unit, 3 Poles, 200 A, FD Frame
SKU27687
MFGR #FD63T200
Your Cost: $4,700.00/ea
Sentron™ SpeedFax™ Interchangeable Trip Unit, 3 Poles, 200 A, FD Breaker Frame, For Use With: HFD6, HFXD6 600 VAC/500 VDC 22 kA Molded Case Circuit Breaker, 5.1 in L x 4.7 in H
Sentron™ SpeedFax™ Interchangeable Trip Unit, 3 Poles, 200 A, FD Breaker Frame, For Use With: HFD6, HFXD6 600 VAC/500 VDC 22 kA Molded Case Circuit Breaker, 5.1 in L x 4.7 in H
Actuator Varying Alternate Catalog Number US2:FD63T200 Application 40C Trip Unit Only ARRA Compliant C Auxiliary Contacts N/A Brand Siemens Breaker Frame Type FD Buy American Compliant C Catalog Number FD63T200 Connection N/A Country of Origin MX Currency USD Enclosure Varying EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 255.96 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height [Metric] 10.2870 cm Length [Metric] 20.3200 cm Load Rating N/A Manufacturer Siemens Material N/A Number Of Poles 3 Returnable Y Standard UL/HACR Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedHACR RatedCE Marked Stock Status NONSTOCK Sub Brand SENTRON Suitable For Use With FD6 Series Molded Case Circuit Breaker Trip Type THERMAL-MAGNETIC Type Interchangeable Thermal Magnetic UNSPSC 39121601 UPC 11 78364321197 UPC 12 783643211971 Width [Metric] 20.0660 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | Varying |
| Alternate Catalog Number | US2:FD63T200 |
| Application | 40C Trip Unit Only |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | N/A |
| Brand | Siemens |
| Breaker Frame Type | FD |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FD63T200 |
| Connection | N/A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Varying |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 255.96 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height [Metric] | 10.2870 cm |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Load Rating | N/A |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | N/A |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL/HACR |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedHACR RatedCE Marked |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SENTRON |
| Suitable For Use With | FD6 Series Molded Case Circuit Breaker |
| Trip Type | THERMAL-MAGNETIC |
| Type | Interchangeable Thermal Magnetic |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364321197 |
| UPC 12 | 783643211971 |
| Width [Metric] | 20.0660 cm |