or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Sentron™ FD63T100 SpeedFax™ Interchangeable Trip Unit, 3 Poles, 100 A, FD Frame
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Sentron™ FD63T100 SpeedFax™ Interchangeable Trip Unit, 3 Poles, 100 A, FD Frame
SKU389257
MFGR #FD63T100
Your Cost: $4,700.00/ea
SIEMENS FD63T100 3P 100A600V TRIP UNIT
SIEMENS FD63T100 3P 100A600V TRIP UNIT
Actuator Varying Alternate Catalog Number US2:FD63T100 Application 40C Trip Unit Only ARRA Compliant C Auxiliary Contacts N/A Brand Siemens Breaker Frame Type FD Buy American Compliant C Catalog Number FD63T100 Connection N/A Country of Origin MX Currency USD Enclosure Varying EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 301.29 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 10.9220 cm Load Rating N/A Manufacturer Siemens Material N/A Number Of Poles 3 Returnable Y Standard UL/HACR Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedHACR RatedCE Marked Stock Status NONSTOCK Sub Brand SENTRON Suitable For Use With FD6 Series Molded Case Circuit Breaker Trip Type THERMAL-MAGNETIC Type Interchangeable Thermal Magnetic UNSPSC 39121601 UPC 11 78364321192 UPC 12 783643211926 Width [Metric] 11.4300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | Varying |
| Alternate Catalog Number | US2:FD63T100 |
| Application | 40C Trip Unit Only |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | N/A |
| Brand | Siemens |
| Breaker Frame Type | FD |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FD63T100 |
| Connection | N/A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Varying |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 301.29 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Load Rating | N/A |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | N/A |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL/HACR |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedHACR RatedCE Marked |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SENTRON |
| Suitable For Use With | FD6 Series Molded Case Circuit Breaker |
| Trip Type | THERMAL-MAGNETIC |
| Type | Interchangeable Thermal Magnetic |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364321192 |
| UPC 12 | 783643211926 |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |