Sentron™ ED63B125L Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 125 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU113113
MFGR #ED63B125L
Siemens ED63B125L 3P 125A 600V CB
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:ED63B125L
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
ED63B125L
Connection
Line/Load lugs installed
Connection Type
Line/Load Lug
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
6.2 in L x 15.1 in W x 20 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
N/A
EU RoHS Indicator
Frame
ED
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
568.53
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
4.0100 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.82
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
5.5500 in
Height [Metric]
14.0970 cm
Length
4.2000 in
Length [Metric]
10.6680 cm
Load Rating
Material
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
Y
Standard
HACR
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
Type
Type ED6 Low Voltage
Width
7.4500 in
Width [Metric]
Wire Size
1 to 2/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
125 A