or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Sentron™ ED43B060 Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC/250 VDC, 60 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Sentron™ ED43B060 Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC/250 VDC, 60 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU27662
MFGR #ED43B060
Your Cost: $3,131.00/ea
Siemens ED43B060 3P 60A 480V CB
Siemens ED43B060 3P 60A 480V CB
Actuator Varying Alternate Catalog Number US2:ED43B060 Application Standard 40C Breaker ARRA Compliant C Auxiliary Contact Rating Varying DEG C Auxiliary Contacts N/A Buy American Compliant C Catalog Number ED43B060 Connection N/A Connection Type Load Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4 in L x 6 in W x 7 in H ° C Enclosure Varying Enclosure Type N/A Environmental Conditions N/A EU RoHS Indicator C Frame ED4/125A Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 20.69 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 4.3000 in Height [Metric] 10.9220 cm Insulation Type N/A Length 3.8500 in Length [Metric] 9.7790 cm Load Rating N/A Material 40C Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 in Power Rating Standard 40C Breaker VAC Returnable Y Series Sentron Standard HACR Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, HACR Rated, UL 489 Sub Brand SENTRON Temperature Rating 40 °C Trip Range ED KAMP Type Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364320944 UPC 12 783643209442 Width 1.2500 in Width [Metric] 3.1750 cm Wire Size 10 to 1/0 AWG Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 60 A Interrupt Rating 18 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 480 VAC/250 VDC VAC//VDC Standard 40C Breaker N/A All ED frame circuit breakers may be reverse connected 10 to 1/0 AWG copper/aluminum Varying actuator Varying enclosure Blue label
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Varying |
| Alternate Catalog Number | US2:ED43B060 |
| Application | Standard 40C Breaker |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contact Rating | Varying DEG C |
| Auxiliary Contacts | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ED43B060 |
| Connection | N/A |
| Connection Type | Load Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4 in L x 6 in W x 7 in H ° C |
| Enclosure | Varying |
| Enclosure Type | N/A |
| Environmental Conditions | N/A |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | ED4/125A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 20.69 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 4.3000 in |
| Height [Metric] | 10.9220 cm |
| Insulation Type | N/A |
| Length | 3.8500 in |
| Length [Metric] | 9.7790 cm |
| Load Rating | N/A |
| Material | 40C |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 in |
| Power Rating | Standard 40C Breaker VAC |
| Returnable | Y |
| Series | Sentron |
| Standard | HACR |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, HACR Rated, UL 489 |
| Sub Brand | SENTRON |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Range | ED KAMP |
| Type | Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364320944 |
| UPC 12 | 783643209442 |
| Width | 1.2500 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Wire Size | 10 to 1/0 AWG |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 60 A |
| Interrupt Rating | 18 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 480 VAC/250 VDC VAC//VDC |
| Standard 40C Breaker |
| N/A |
| All ED frame circuit breakers may be reverse connected |
| 10 to 1/0 AWG copper/aluminum |
| Varying actuator |
| Varying enclosure |
| Blue label |