Sentron™ ED42B020 Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC/250 VDC, 20 A, 18 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
SKU27649
MFGR #ED42B020
Siemens ED42B020 2P 20A 480V CB
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:ED42B020
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
ED42B020
Connection
N/A
Connection Type
Load Lug
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
3 in L x 6 in W x 7 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Frame
ED/125A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
351.96
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
2.6600 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.21
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
5.8000 in
Height [Metric]
14.7320 cm
Length
5.9000 in
Length [Metric]
14.9860 cm
Load Rating
Material
Mounting Type
Panel
Number Of Poles
2
Operating Temperature
40 °C
Phase
1 pH
Returnable
N
Standard
HACR
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
Type
Type ED4 Low Voltage
Width
3.5000 in
Width [Metric]
Wire Size
14 to 10 AWG, 12 to 10 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Amperage Rating
20 A