Sentron™ ED22B030 Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC/250 VDC, 30 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU323075
MFGR #ED22B030
Siemens ED22B030 2P 30A 240V CB
Actuator
Varying
Alternate Catalog Number
US2:ED22B030
Application
Standard 40C Breaker
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
ED22B030
Connection
N/A
Connection Type
Load Lug
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
3 in L x 6 in W x 7 in H
Enclosure
Varying
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Frame
ED/125A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
120.67
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
2.7100 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.23
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
7.0000 in
Height [Metric]
17.7800 cm
Length
7.3000 in
Length [Metric]
18.5420 cm
Load Rating
Material
Mounting Type
Panel
Number Of Poles
2
Operating Temperature
40 °C
Phase
1 pH
Returnable
N
Standard
HACR
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489
Sub Brand
SENTRON
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
Type
Type ED2 Low Voltage
Width
2.8000 in
Width [Metric]
Wire Size
10 to 1/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
30 A