or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Sentron™ CPD63B160 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 1600 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Siemens
Sentron™ CPD63B160 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 1600 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU741106
MFGR #CPD63B160
Your Cost: $72,079.00/ea
Sentron™ Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 1600 A, 50/60 Hz, 65 kA Interrupt, PD Frame, Thermal Magnetic Trip, 5000 to 10000 A Trip, 3 Poles, 3-Phase, 40 deg C, 10 in L x 12 in W x 19 in H
Sentron™ Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/500 VDC, 1600 A, 50/60 Hz, 65 kA Interrupt, PD Frame, Thermal Magnetic Trip, 5000 to 10000 A Trip, 3 Poles, 3-Phase, 40 deg C, 10 in L x 12 in W x 19 in H
Actuator Varying Alternate Catalog Number US2:CPD63B160 Amperage Rating 1600 A Application Standard 40C Breaker ARRA Compliant C Auxiliary Contacts N/A Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number CPD63B160 Connection N/A Country of Origin MX Currency USD Dimensions 10 in L x 12 in W x 19 in H Enclosure Varying Environmental Conditions N/A EU RoHS Indicator C Frame PD Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2280.01 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 54.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 24.49 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 10.0000 in Height [Metric] 25.4000 cm Interrupt Rating 65 kA Length 19.0000 in Length [Metric] 48.2600 cm Load Rating N/A Manufacturer Siemens Material N/A Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 pH Returnable N Standard HACR Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand SENTRON Temperature Rating 40 °C Trip Range 5000 to 10000 A Trip Type Thermal Magnetic Type Type CPD6 Current Limiting Fuseless Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364322622 UPC 12 783643226227 Voltage Rating 600 VAC/250/500 VDC Width 12.0000 in Width [Metric] 30.4800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | Varying |
| Alternate Catalog Number | US2:CPD63B160 |
| Amperage Rating | 1600 A |
| Application | Standard 40C Breaker |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | N/A |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPD63B160 |
| Connection | N/A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10 in L x 12 in W x 19 in H |
| Enclosure | Varying |
| Environmental Conditions | N/A |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | PD |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2280.01 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 54.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 24.49 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Interrupt Rating | 65 kA |
| Length | 19.0000 in |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Load Rating | N/A |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | N/A |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | N |
| Standard | HACR |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SENTRON |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Range | 5000 to 10000 A |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type CPD6 Current Limiting Fuseless Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364322622 |
| UPC 12 | 783643226227 |
| Voltage Rating | 600 VAC/250/500 VDC |
| Width | 12.0000 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |