or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sentron™ 5SY7106-7 5SY Miniature Circuit Breaker, 230/400 VAC, 6 A, 15 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
Sentron™ 5SY7106-7 5SY Miniature Circuit Breaker, 230/400 VAC, 6 A, 15 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
SKU944044
MFGR #5SY7106-7
Your Cost: $68.70/ea
List: SIEMENS 5SY7106-7 SUPPLEMENTARY PROTECTOR 1P 6A CURVE C
SIEMENS 5SY7106-7 SUPPLEMENTARY PROTECTOR 1P 6A CURVE C
Alternate Catalog Number 5SY7106-7 Application SUPPLEMENTARY PROTECTION ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5SY7106-7 Class C Connection Identical wire screw connections on line and load side. Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50 Hz Gross Volume Per Pack 9.93 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 3.2700 in Height [Metric] 8.3058 cm Length 3.6600 in Length [Metric] 9.2964 cm Returnable Y Short Circuit Rating 15kA Standard UL 1077 and CSA C22.2 No. 235, IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2 Sub Brand SENTRON Type MINIATURE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 88762144722 UPC 12 887621447229 Width 0.8300 in Width [Metric] 2.1082 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Interrupt Rating 15kA V Voltage Rating 480 V SUPPLEMENTARY PROTECTION Type C characteristic is for general device protection in control circuits. Magnetic trip point - 5 to 10 times In rating. Thermal trip point - 1.13 to 1.45 protector rating.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 5SY7106-7 |
| Application | SUPPLEMENTARY PROTECTION |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5SY7106-7 |
| Class | C |
| Connection | Identical wire screw connections on line and load side. |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 9.93 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 3.2700 in |
| Height [Metric] | 8.3058 cm |
| Length | 3.6600 in |
| Length [Metric] | 9.2964 cm |
| Returnable | Y |
| Short Circuit Rating | 15kA |
| Standard | UL 1077 and CSA C22.2 No. 235, IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2 |
| Sub Brand | SENTRON |
| Type | MINIATURE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 88762144722 |
| UPC 12 | 887621447229 |
| Width | 0.8300 in |
| Width [Metric] | 2.1082 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Interrupt Rating | 15kA V |
| Voltage Rating | 480 V |
| SUPPLEMENTARY PROTECTION |
| Type C characteristic is for general device protection in control circuits. Magnetic trip point - 5 to 10 times In rating. Thermal trip point - 1.13 to 1.45 protector rating. |