or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Sentron™ 5SY6132-7 Miniature Supplementary Protector, 230/400 VAC, 32 A, 5 kA Interrupt, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Sentron™ 5SY6132-7 Miniature Supplementary Protector, 230/400 VAC, 32 A, 5 kA Interrupt, 1 Pole
SKU619135
MFGR #5SY6132-7
Your Cost: $121.50/ea
SIEMENS 5SY6132-7 SUPPLEMENTARY PROTECTOR 1P 32A CURVE C
SIEMENS 5SY6132-7 SUPPLEMENTARY PROTECTOR 1P 32A CURVE C
Alternate Catalog Number 5SY6132-7 Amperage Rating 32 A Application SUPPLEMENTARY PROTECTION ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 5SY6132-7 Connection Type Line/Load Side/Screw Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50 Hz Gross Volume Per Pack 9.90 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Manufacturer Siemens Material N/A Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Returnable N Standard UL 1077, CSA 22.2 NO. 235, CE, EN 60 898, IEC/EN 60 947-2 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedcULus ListedCSA 22.2 No. 235IEC/EN 60898IEC/EN 60947-2UL 1077 File No. E116386 Stock Status NONSTOCK Sub Brand SENTRON Trip Type Thermal Magnetic Type Miniature UNSPSC 39121601 UPC 11 75455492268 UPC 12 754554922683 Voltage Rating 480 VAC Width [Metric] 2.1006 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 5SY6132-7 |
| Amperage Rating | 32 A |
| Application | SUPPLEMENTARY PROTECTION |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5SY6132-7 |
| Connection Type | Line/Load Side/Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 9.90 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | N/A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | N |
| Standard | UL 1077, CSA 22.2 NO. 235, CE, EN 60 898, IEC/EN 60 947-2 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE MarkedcULus ListedCSA 22.2 No. 235IEC/EN 60898IEC/EN 60947-2UL 1077 File No. E116386 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SENTRON |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Miniature |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 75455492268 |
| UPC 12 | 754554922683 |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Width [Metric] | 2.1006 cm |