or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sentron™ 5SY6016-7 5SY Miniature Circuit Breaker, 230 VAC, 16 A, 5 kA Interrupt, 1+N Poles, Thermal Magnetic Trip
Sentron™ 5SY6016-7 5SY Miniature Circuit Breaker, 230 VAC, 16 A, 5 kA Interrupt, 1+N Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU926358
MFGR #5SY6016-7
$/ea
SIEMENS 5SY6016-7 SUPP. PROTECTOR 230V 6K 1P-NT 16A
SIEMENS 5SY6016-7 SUPP. PROTECTOR 230V 6K 1P-NT 16A
Actuator Type Handle Application SUPPLEMENTARY PROTECTION ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5SY6016-7 Connection Identical wire screw connections on line and load side. Connection Type Screw Country of Origin DE Currency USD Dimensions 90 mm H x 17.8 mm W x 76 mm D Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50 Hz Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 3.27 in Height [Metric] 8.3058 cm Length 3.66 in Length [Metric] 9.2964 cm Mounting Type DIN Rail Returnable N Series 5SY Standard UL 1077 and CSA C22.2 No. 235, IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2 Standards CSA C22.2 No. 235IEC/EN 60898-1/IEC/EN 60947-2CE CertifiedCCC CertifiedIMQ CertifiedUL 1077 Sub Brand SENTRON Temperature Rating -25 to 55 °C Trip Range 1.13 to 1.45 A Type MINIATURE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 88762179215 UPC 12 887621792152 Width 0.83 in Width [Metric] 2.1082 cm Wire Size 14 to 4 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 16 A Interrupt Rating 5 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 230 VAC SUPPLEMENTARY PROTECTION Type C characteristic is for general device protection in control circuits. Magnetic trip point - 5 to 10 times In rating. Thermal trip point - 1.13 to 1.45 protector rating. Clear and visible conductor connection in front of the rear busbar facilitates controls The conductor is easily inserted into the terminal thanks to the large and easily accessible wiring space Double terminal chambers permit accommodation of two wires of different cross-sections Quick and easy manual removal of miniature circuit breakers from the busbar assembly, for example if connections need to be changed Time-saving replacement of parts as busbars no longer need to be freed from adjacent devices For the quick and easy mounting of auxiliary switches and fault signal contacts Captive metal brackets on the additional components ensure the quick and easy mounting of devices on the miniature circuit breakers without the need for tools Class C trip
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Handle |
| Application | SUPPLEMENTARY PROTECTION |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5SY6016-7 |
| Connection | Identical wire screw connections on line and load side. |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 90 mm H x 17.8 mm W x 76 mm D |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 3.27 in |
| Height [Metric] | 8.3058 cm |
| Length | 3.66 in |
| Length [Metric] | 9.2964 cm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Returnable | N |
| Series | 5SY |
| Standard | UL 1077 and CSA C22.2 No. 235, IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2 |
| Standards | CSA C22.2 No. 235IEC/EN 60898-1/IEC/EN 60947-2CE CertifiedCCC CertifiedIMQ CertifiedUL 1077 |
| Sub Brand | SENTRON |
| Temperature Rating | -25 to 55 °C |
| Trip Range | 1.13 to 1.45 A |
| Type | MINIATURE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 88762179215 |
| UPC 12 | 887621792152 |
| Width | 0.83 in |
| Width [Metric] | 2.1082 cm |
| Wire Size | 14 to 4 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 16 A |
| Interrupt Rating | 5 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| SUPPLEMENTARY PROTECTION |
| Type C characteristic is for general device protection in control circuits. Magnetic trip point - 5 to 10 times In rating. Thermal trip point - 1.13 to 1.45 protector rating. |
| Clear and visible conductor connection in front of the rear busbar facilitates controls |
| The conductor is easily inserted into the terminal thanks to the large and easily accessible wiring space |
| Double terminal chambers permit accommodation of two wires of different cross-sections |
| Quick and easy manual removal of miniature circuit breakers from the busbar assembly, for example if connections need to be changed |
| Time-saving replacement of parts as busbars no longer need to be freed from adjacent devices |
| For the quick and easy mounting of auxiliary switches and fault signal contacts |
| Captive metal brackets on the additional components ensure the quick and easy mounting of devices on the miniature circuit breakers without the need for tools |
| Class C trip |