or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sentron™ 5SY4263-8 5SY Miniature Circuit Breaker, 400 VAC, 63 A, 5 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Sentron™ 5SY4263-8 5SY Miniature Circuit Breaker, 400 VAC, 63 A, 5 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU404277
MFGR #5SY4263-8
Your Cost: $83.60/ea
List: SIEMENS 5SY4263-8 SUPPLEMNTRY PROTECTOR
SIEMENS 5SY4263-8 SUPPLEMNTRY PROTECTOR
Actuator Type Handle Alternate Catalog Number 5SY4263-8 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5SY4263-8 Connection Type Screw Country of Origin DE Currency USD Dimensions 90 mm H x 36 mm W x 76 mm D Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 18.88 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 3.3100 in Height [Metric] 8.4074 cm Length 3.6220 in Length [Metric] 9.1999 cm Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 2 Returnable N Series 5SY Standards CSA C22.2 No. 235, IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2, CE Marked, CCC, IMQ Certified, UL 1077 Temperature Rating -25 to 55 °C Trip Range 1.13 to 1.45 A Type Siemens UNSPSC 39121601 UPC 11 75455487607 UPC 12 754554876078 Width 1.5750 in Width [Metric] 4.0005 cm Wire Size 14 to 4 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 63 A Interrupt Rating 5 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 400 VAC Clear and visible conductor connection in front of the rear busbar facilitates controls The conductor is easily inserted into the terminal thanks to the large and easily accessible wiring space Double terminal chambers permit accommodation of two wires of different cross-sections Quick and easy manual removal of miniature circuit breakers from the busbar assembly, for example if connections need to be changed Time-saving replacement of parts as busbars no longer need to be freed from adjacent devices For the quick and easy mounting of auxiliary switches and fault signal contacts Captive metal brackets on the additional components ensure the quick and easy mounting of devices on the miniature circuit breakers without the need for tools Class D trip
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Handle |
| Alternate Catalog Number | 5SY4263-8 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5SY4263-8 |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 90 mm H x 36 mm W x 76 mm D |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 18.88 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 3.3100 in |
| Height [Metric] | 8.4074 cm |
| Length | 3.6220 in |
| Length [Metric] | 9.1999 cm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | N |
| Series | 5SY |
| Standards | CSA C22.2 No. 235, IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2, CE Marked, CCC, IMQ Certified, UL 1077 |
| Temperature Rating | -25 to 55 °C |
| Trip Range | 1.13 to 1.45 A |
| Type | Siemens |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 75455487607 |
| UPC 12 | 754554876078 |
| Width | 1.5750 in |
| Width [Metric] | 4.0005 cm |
| Wire Size | 14 to 4 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 63 A |
| Interrupt Rating | 5 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| Clear and visible conductor connection in front of the rear busbar facilitates controls |
| The conductor is easily inserted into the terminal thanks to the large and easily accessible wiring space |
| Double terminal chambers permit accommodation of two wires of different cross-sections |
| Quick and easy manual removal of miniature circuit breakers from the busbar assembly, for example if connections need to be changed |
| Time-saving replacement of parts as busbars no longer need to be freed from adjacent devices |
| For the quick and easy mounting of auxiliary switches and fault signal contacts |
| Captive metal brackets on the additional components ensure the quick and easy mounting of devices on the miniature circuit breakers without the need for tools |
| Class D trip |