or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sentron™ 3LD2514-0TK53 3LD Disconnect Switch, 690 VAC, 63 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Sentron™ 3LD2514-0TK53 3LD Disconnect Switch, 690 VAC, 63 A, 3 Poles
SKU82736
MFGR #3LD2514-0TK53
Your Cost: $307.86/ea
List: SIEMENS 3LD2514-0TK53 DISC SWITCH 3P R/Y ROT
SIEMENS 3LD2514-0TK53 DISC SWITCH 3P R/Y ROT
Actuator Rotary Actuator Type Rotary Alternate Catalog Number 3LD2514-0TK53 Amperage Rating 63 A Application OEM Disconnect ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3LD2514-0TK53 Color Red/Yellow Handle Conduit Connection N/A Connection N/A Contact Configuration N/A Contact Rating N/A Country of Origin DE Currency USD Dimensions 4 x 4 x 18 in Enclosure N/A Enclosure Type IP65 Environmental Conditions Indoor EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 168.56 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.66 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509025 Height 2.7600 in Height [Metric] 7.0104 cm Indicator N/A Interrupt Rating 22kW Length 18.2300 in Length [Metric] 46.3042 cm Manufacturer Siemens Mounting 4 Hole Mounted Mounting Type 4-Hole Number Of Poles 3 Operating Temperature -20F to 120F Ambient Temp Returnable Y Series 3LD Short Circuit Current Rating 50 kA Size 4x4x18 Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand SENTRON Temperature Rating -20 to 120 °F Terminal Type Box Trip Type N/A Type 3LD UNSPSC 39122233 UPC 11 75455473385 UPC 12 754554733852 Voltage Rating 690 VAC Wattage N/A Width 3.3500 in Width [Metric] 8.5090 cm OEM Disconnect Red and Yellow Handle 3LD2 type switches are pad lockable in the OFF position Base, DIN-rail and door mounting Multiple conductor distribution terminal type rating LBR & LBT Type (40A -100A only) Indoor environmental conditions 63 A 22 kW power Snap-On terminal cover For switching main and auxiliary circuits as well as three-phase motors and other consumers in maintenance or repair cases 3 hp at 1 Ph 120 VAC, 10 hp at 1 ph 240 VAC, 15 hp at 3 ph 240, 40 hp at 3 ph 480 VAC, 50 hp at 3 ph 600 VAC Red/Yellow handle
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Rotary |
| Actuator Type | Rotary |
| Alternate Catalog Number | 3LD2514-0TK53 |
| Amperage Rating | 63 A |
| Application | OEM Disconnect |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3LD2514-0TK53 |
| Color | Red/Yellow Handle |
| Conduit Connection | N/A |
| Connection | N/A |
| Contact Configuration | N/A |
| Contact Rating | N/A |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4 x 4 x 18 in |
| Enclosure | N/A |
| Enclosure Type | IP65 |
| Environmental Conditions | Indoor |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 168.56 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509025 |
| Height | 2.7600 in |
| Height [Metric] | 7.0104 cm |
| Indicator | N/A |
| Interrupt Rating | 22kW |
| Length | 18.2300 in |
| Length [Metric] | 46.3042 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting | 4 Hole Mounted |
| Mounting Type | 4-Hole |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -20F to 120F Ambient Temp |
| Returnable | Y |
| Series | 3LD |
| Short Circuit Current Rating | 50 kA |
| Size | 4x4x18 |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SENTRON |
| Temperature Rating | -20 to 120 °F |
| Terminal Type | Box |
| Trip Type | N/A |
| Type | 3LD |
| UNSPSC | 39122233 |
| UPC 11 | 75455473385 |
| UPC 12 | 754554733852 |
| Voltage Rating | 690 VAC |
| Wattage | N/A |
| Width | 3.3500 in |
| Width [Metric] | 8.5090 cm |
| OEM Disconnect |
| Red and Yellow Handle |
| 3LD2 type switches are pad lockable in the OFF position |
| Base, DIN-rail and door mounting |
| Multiple conductor distribution terminal type rating LBR & LBT Type (40A -100A only) |
| Indoor environmental conditions |
| 63 A |
| 22 kW power |
| Snap-On terminal cover |
| For switching main and auxiliary circuits as well as three-phase motors and other consumers in maintenance or repair cases |
| 3 hp at 1 Ph 120 VAC, 10 hp at 1 ph 240 VAC, 15 hp at 3 ph 240, 40 hp at 3 ph 480 VAC, 50 hp at 3 ph 600 VAC |
| Red/Yellow handle |