or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Sentron™ 3KL5230-1AB01 3KL Disconnect Switch With Fuse, 690 VAC/440 VDC, 125 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Sentron™ 3KL5230-1AB01 3KL Disconnect Switch With Fuse, 690 VAC/440 VDC, 125 A, 3 Poles
SKU432396
MFGR #3KL5230-1AB01
Your Cost: $1,228.00/ea
SIEMENS 3KL5230-1AB01 LOAD SWITCH DISCONNECT W/FUSES,125A
SIEMENS 3KL5230-1AB01 LOAD SWITCH DISCONNECT W/FUSES,125A
Alternate Catalog Number 3KL5230-1AB01 Application FOR USE WITH MD-ND FRAME ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3KL5230-1AB01 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 8 x 7 x 10 in Enclosure Type IP00 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 560.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 4.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 1.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 8.0000 in Height [Metric] 20.3200 cm Length 10.0000 in Length [Metric] 25.4000 cm Material Aluminum Mounting Type Fixed/Floor Number Of Poles 2 Returnable N Series 3KL Short Circuit Current Rating 100 kA Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CE, CCC Certified, DIN EN 61346-2 Sub Brand SENTRON Temperature Rating -25 to 55 °C Terminal Type M6/Flat Pad Type EXTERNAL ACCESSORY UNSPSC 39122233 UPC 11 75455465053 UPC 12 754554650531 Width 7.0000 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 1000 A Voltage Rating 690 VAC FOR USE WITH MD-ND FRAME 2W 500-750KCMIL Basic version, new design Manual operating mechanism design 00 and 000 size of disconnecting link LV HRC fuse system 1000 VAC insulation voltage 8000 VAC surge voltage resistance 22 W maximum power loss 65 kW at 400 VAC, 65 kW at 500 VAC, 90 kW at 500 VAC operating power Flat connector 100 kA at 400/500 VAC conditional rated short-circuit current Without 8UC6 handle and shaft For use with MD-ND frame
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3KL5230-1AB01 |
| Application | FOR USE WITH MD-ND FRAME |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3KL5230-1AB01 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8 x 7 x 10 in |
| Enclosure Type | IP00 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 560.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 4.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length | 10.0000 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Fixed/Floor |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | N |
| Series | 3KL |
| Short Circuit Current Rating | 100 kA |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, CE, CCC Certified, DIN EN 61346-2 |
| Sub Brand | SENTRON |
| Temperature Rating | -25 to 55 °C |
| Terminal Type | M6/Flat Pad |
| Type | EXTERNAL ACCESSORY |
| UNSPSC | 39122233 |
| UPC 11 | 75455465053 |
| UPC 12 | 754554650531 |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 1000 A |
| Voltage Rating | 690 VAC |
| FOR USE WITH MD-ND FRAME |
| 2W 500-750KCMIL |
| Basic version, new design |
| Manual operating mechanism design |
| 00 and 000 size of disconnecting link |
| LV HRC fuse system |
| 1000 VAC insulation voltage |
| 8000 VAC surge voltage resistance |
| 22 W maximum power loss |
| 65 kW at 400 VAC, 65 kW at 500 VAC, 90 kW at 500 VAC operating power |
| Flat connector |
| 100 kA at 400/500 VAC conditional rated short-circuit current |
| Without 8UC6 handle and shaft |
| For use with MD-ND frame |