or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SensorSwitch™ Sensor Switch® WV-PDT-16 Low Voltage Wide View Ceiling Mount Occupancy Sensors, 12 to 24 VAC/VDC
Custom_Product_Images_Illustration
SensorSwitch™ Sensor Switch® WV-PDT-16 Low Voltage Wide View Ceiling Mount Occupancy Sensors, 12 to 24 VAC/VDC
SKU581909
MFGR #WV PDT 16
Your Cost: $164.93/ea
Classrooms are the ideal application for the WV PDT 16 dual technology wide view Sensor. Installed in the corner of the room along the entrance wall, this inconspicuous sensor provides line of sight PIR detection of small movements up to 40 ft (12.19 m) away, and combines overlapping Microphonics™ for detection around obstructions. Many classrooms are filled with shelving, projects, or lab benches. Total coverage of the room is always maintained no matter how cluttered the space becomes. The WV PDT 16 is also used in corridors due to its ability to view up to 70 ft (21.34 m) for walking motions, or large open storage areas where obstructions may block the PIR's ability to view. For large lecture halls, multiple WV PDT 16s may be wired together, or along with any other low voltage sensors.
Classrooms are the ideal application for the WV PDT 16 dual technology wide view Sensor. Installed in the corner of the room along the entrance wall, this inconspicuous sensor provides line of sight PIR detection of small movements up to 40 ft (12.19 m) away, and combines overlapping Microphonics™ for detection around obstructions. Many classrooms are filled with shelving, projects, or lab benches. Total coverage of the room is always maintained no matter how cluttered the space becomes. The WV PDT 16 is also used in corridors due to its ability to view up to 70 ft (21.34 m) for walking motions, or large open storage areas where obstructions may block the PIR's ability to view. For large lecture halls, multiple WV PDT 16s may be wired together, or along with any other low voltage sensors.
Alternate Catalog Number 184CHX Amperage Rating 4 mA Application Classroom, Conference Room, Corridor ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WV PDT 16 Color White Control Output Automatic On/Automatic Off Country of Origin US Currency USD Dimensions 3 in H x 3.6 in W x 1.74 in D Environmental Conditions Indoor EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Lamp Type LED Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Plastic Mounting Surface Sensing Range 110 degrees Series WV PDT Standard cUL, UL Standards cULus, UL Listed, CSA Certified, Title 24 Compliant, RoHS Compliant Supply Voltage Low Voltage Temperature Rating -10 to 71 °C Time Delay 30 s to 20 min Type Low Voltage Wide View UNSPSC 39122236 UPC 11 74597581011 UPC 12 745975810116 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 1.75 in Width [Metric] 4.4450 cm Stock Status NONSTOCK Brand SensorSwitch™ Manufacturer Acuity Brands Coverage 40 ft Mounting Type Ceiling/Surface Sensor Type PDT Viewing Angle 110 ° Voltage Rating 12 to 24 VAC//VDC Classroom, Conference Room, Corridor The WV Series Wide View occupancy sensor is designed to mount in a corner and detect small motions up to 40 ft (12.19 m) away, and larger motions up to 70 ft (21.34 m) away. 100% digital PIR detection, excellent RF immunity 120 degree by 40 ft (12.19 m) coverage for small motion Patented dual technology with pir / microphonics detection Adjustable time delay Push button programmable Convenient test mode No field calibration or sensitivity adjustments required 100 hr lamp Burn-in timer -26 to 71 deg C storage temperature 20 to 90 percent non-condensing relative humidity
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 184CHX |
| Amperage Rating | 4 mA |
| Application | Classroom, Conference Room, Corridor |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WV PDT 16 |
| Color | White |
| Control Output | Automatic On/Automatic Off |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3 in H x 3.6 in W x 1.74 in D |
| Environmental Conditions | Indoor |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material | Plastic |
| Mounting | Surface |
| Sensing Range | 110 degrees |
| Series | WV PDT |
| Standard | cUL, UL |
| Standards | cULus, UL Listed, CSA Certified, Title 24 Compliant, RoHS Compliant |
| Supply Voltage | Low Voltage |
| Temperature Rating | -10 to 71 °C |
| Time Delay | 30 s to 20 min |
| Type | Low Voltage Wide View |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC 11 | 74597581011 |
| UPC 12 | 745975810116 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 1.75 in |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SensorSwitch™ |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Coverage | 40 ft |
| Mounting Type | Ceiling/Surface |
| Sensor Type | PDT |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Voltage Rating | 12 to 24 VAC//VDC |
| Classroom, Conference Room, Corridor |
| The WV Series Wide View occupancy sensor is designed to mount in a corner and detect small motions up to 40 ft (12.19 m) away, and larger motions up to 70 ft (21.34 m) away. |
| 100% digital PIR detection, excellent RF immunity |
| 120 degree by 40 ft (12.19 m) coverage for small motion |
| Patented dual technology with pir / microphonics detection |
| Adjustable time delay |
| Push button programmable |
| Convenient test mode |
| No field calibration or sensitivity adjustments required |
| 100 hr lamp Burn-in timer |
| -26 to 71 deg C storage temperature |
| 20 to 90 percent non-condensing relative humidity |