or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SensorSwitch™ SPODM-D-WH SPODM Switchpod, 12 to 24 VAC/VDC, 5 mA, Dimming Mode, White
Custom_Product_Images_Illustration
SensorSwitch™ SPODM-D-WH SPODM Switchpod, 12 to 24 VAC/VDC, 5 mA, Dimming Mode, White
SKU828542
MFGR #SPODMDWH
Your Cost: $80.91/ea
The push-button switchpod (spodm) series of low voltage wall stations interface with standard sensor switch occupancy sensors and power packs in order to implement a wide range of single and bi-level switching applications. these switch devices provide an elegant and cost effective way of deploying bi-level lighting control that meet energy and building codes without having to source special sensors or power packs.
The push-button switchpod (spodm) series of low voltage wall stations interface with standard sensor switch occupancy sensors and power packs in order to implement a wide range of single and bi-level switching applications. these switch devices provide an elegant and cost effective way of deploying bi-level lighting control that meet energy and building codes without having to source special sensors or power packs.
Alternate Catalog Number 212W5U Application Conference Room, Private Office ARRA Compliant C Brand SensorSwitch™ Buy American Compliant C Catalog Number SPODMDWH Color White Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.00 in Height [Metric] 12.7000 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Acuity Brands Material Plastic Mounting Wall Mounting Type Single Gang Switch Box Number of Switches 1 Operation Mode Dimming Series SPODM Standard Not Applicable Stock Status NONSTOCK Type Low Voltage Standard UNSPSC 39122236 UPC 11 75357321777 UPC 12 753573217770 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 2.50 in Width [Metric] 6.3500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 212W5U |
| Application | Conference Room, Private Office |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | SensorSwitch™ |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SPODMDWH |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.00 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Single Gang Switch Box |
| Number of Switches | 1 |
| Operation Mode | Dimming |
| Series | SPODM |
| Standard | Not Applicable |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Low Voltage Standard |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC 11 | 75357321777 |
| UPC 12 | 753573217770 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |