or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 94843-71 Traditional Rail Power Feed Canopy, 20 A at 120 VAC, Brass/Steel/Zinc
Sea Gull Lighting® 94843-71 Traditional Rail Power Feed Canopy, 20 A at 120 VAC, Brass/Steel/Zinc
SKUPDW~4617365
MFGR #94843-71
$/ea
Traditional power feed canopy for Ambiance Transitionsrail. Ceiling mount and attachat any point along the rail. Mounts to a standard 4 in junction box. Single circuit with 6 foot long 12 AWG supply wire. 6 and 12 in interconnecting stem extensions are available for xtending the distance of your system from the ceiling.
Traditional power feed canopy for Ambiance Transitionsrail. Ceiling mount and attachat any point along the rail. Mounts to a standard 4 in junction box. Single circuit with 6 foot long 12 AWG supply wire. 6 and 12 in interconnecting stem extensions are available for xtending the distance of your system from the ceiling.
Catalog Number 94843-71 Country of Origin CHN Dimensions 51/8 in Dia x 7-3/16 in H Finish Antique Bronze Gross Weight Per Pack 1.5400 lb Type Traditional UNSPSC 39111508 UPC 11 78565209623 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Material Brass/Steel/Zinc Specifications 20 A at 120 VAC Height with Chain: 7 3/16IN, Power Feed Material: Zinc / Steel / Brass, Power Feed Finish: Antique Bronze
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 94843-71 |
| Country of Origin | CHN |
| Dimensions | 51/8 in Dia x 7-3/16 in H |
| Finish | Antique Bronze |
| Gross Weight Per Pack | 1.5400 lb |
| Type | Traditional |
| UNSPSC | 39111508 |
| UPC 11 | 78565209623 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Material | Brass/Steel/Zinc |
| Specifications | 20 A at 120 VAC |
| Height with Chain: 7 3/16IN, Power Feed Material: Zinc / Steel / Brass, Power Feed Finish: Antique Bronze |