or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 9456-12 Electronic Transformer, 12 VDC Output, 60 to 150 W
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting® 9456-12 Electronic Transformer, 12 VDC Output, 60 to 150 W
SKU1297969
MFGR #9456-12
$/ea
Sea Gull Lighting® Electronic Transformer, 12 VDC Output, 60 to 150 W, Resettable Circuit Breakers, Plastic, Black, 6-1/4 in L x 2-1/4 in W x 1-11/16 in H
Sea Gull Lighting® Electronic Transformer, 12 VDC Output, 60 to 150 W, Resettable Circuit Breakers, Plastic, Black, 6-1/4 in L x 2-1/4 in W x 1-11/16 in H
Breakers Resettable Circuit Catalog Number 9456-12 Color Black Country of Origin CHN Dimensions 6-1/4 in L x 2-1/4 in W x 1-11/16 in H Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Material Plastic Standards UL Listed, cUL Listed UNSPSC 39101904 UPC 11 78565294562 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Output Voltage 12 VDC Wattage 60 to 150 W Length: 6 1/4IN, Width: 2 1/4IN, Height: 1 11/16IN, Transformer Material: Plastic, Finish: Black Hardwired transformer Ambiance electronic transformers have soft start circuitry which increases lamp life Moisture and shock resistant, employ automatically resetting short circuit protection, and are dimmable using an electronic low voltage (ELV) dimmer Includes terminal block for 12/2 AWG max Romex input and 10/2 AWG ambiance cable output Designed to be mounted vertically Input and output are located on the bottom of the unit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Breakers | Resettable Circuit |
| Catalog Number | 9456-12 |
| Color | Black |
| Country of Origin | CHN |
| Dimensions | 6-1/4 in L x 2-1/4 in W x 1-11/16 in H |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Material | Plastic |
| Standards | UL Listed, cUL Listed |
| UNSPSC | 39101904 |
| UPC 11 | 78565294562 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Output Voltage | 12 VDC |
| Wattage | 60 to 150 W |
| Length: 6 1/4IN, Width: 2 1/4IN, Height: 1 11/16IN, Transformer Material: Plastic, Finish: Black |
| Hardwired transformer |
| Ambiance electronic transformers have soft start circuitry which increases lamp life |
| Moisture and shock resistant, employ automatically resetting short circuit protection, and are dimmable using an electronic low voltage (ELV) dimmer |
| Includes terminal block for 12/2 AWG max |
| Romex input and 10/2 AWG ambiance cable output |
| Designed to be mounted vertically |
| Input and output are located on the bottom of the unit |