or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 9242-12 Landscape Lighting Brick Light, 2 Xenon Lamp, 8/12/18 W Fixture, 12 VAC, Black Housing
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 9242-12 Landscape Lighting Brick Light, 2 Xenon Lamp, 8/12/18 W Fixture, 12 VAC, Black Housing
SKUPDW~663220
MFGR #9242-12
$/ea
Sea Gull Lighting® Brick Light, Series: Landscape Lighting, 12 VAC, 8/12/18 W Fixture, Xenon Lamp, 8/12/18 W Lamp, Wedge Lamp Base, 2 Lamps, 2000/2500/10000 hr Average Life, 2650/2750/2800 K Color, 90 CRI, Frosted Glass Shade, 57/120/210 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Black Housing, 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H
Sea Gull Lighting® Brick Light, Series: Landscape Lighting, 12 VAC, 8/12/18 W Fixture, Xenon Lamp, 8/12/18 W Lamp, Wedge Lamp Base, 2 Lamps, 2000/2500/10000 hr Average Life, 2650/2750/2800 K Color, 90 CRI, Frosted Glass Shade, 57/120/210 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Black Housing, 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H
Amperage Rating 0.03 A Average Life 2000/2500/10000 hr Catalog Number 9242-12 Color Temperature 2650/2750/2800 K Country of Origin CHN Dimensions 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H Gross Weight Per Pack 1.6000 lb Housing Material Aluminum Lamp Wattage 8/12/18 W Mounting Type Ceiling Number Of Lamps 2 Series Landscape Lighting Standards UL Listed Type Indoor Mini UNSPSC 39111605 UPC 11 78565292422 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Fixture Wattage 8/12/18 W Housing Finish Black Lamp Type Xenon Voltage Rating 12 VAC Wire: 36.00IN (Color: Black), Extends: 1/4IN Ambiance® landscape lighting system, two light walkway step light in black finish with frosted glass Extends 1/4 in Die-cast aluminium trim (2) 12 V Xenon Wedge T5 18 W max, (2) 12 V Wedge T5 8 W max, (2) 12 V Wedge T5 12 W max, (2) 12 V Wedge T5 18 W max optional lamping Designed to mount directly in standard junction boxes, 2 by 4 in or 4 by 4 in fitted with a single gang plaster ring 5/8 in minimum depth UL Listed for indoor damp locations and through-branch wiring Maximum 4 no 12 AWG 75 deg C through-branch circuit conductors for 2 x 4 junction box and maximum 8 no 12 conductors for 4 x 4 Accommodates an input voltage of 120 VAC at 60Hz Driver is dimmable with the use of Juno qualified 120 V electronic low voltage dimmers 5/16 in thickness -20 deg C minimum starting temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.03 A |
| Average Life | 2000/2500/10000 hr |
| Catalog Number | 9242-12 |
| Color Temperature | 2650/2750/2800 K |
| Country of Origin | CHN |
| Dimensions | 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H |
| Gross Weight Per Pack | 1.6000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 8/12/18 W |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number Of Lamps | 2 |
| Series | Landscape Lighting |
| Standards | UL Listed |
| Type | Indoor Mini |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78565292422 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Fixture Wattage | 8/12/18 W |
| Housing Finish | Black |
| Lamp Type | Xenon |
| Voltage Rating | 12 VAC |
| Wire: 36.00IN (Color: Black), Extends: 1/4IN |
| Ambiance® landscape lighting system, two light walkway step light in black finish with frosted glass |
| Extends 1/4 in |
| Die-cast aluminium trim |
| (2) 12 V Xenon Wedge T5 18 W max, (2) 12 V Wedge T5 8 W max, (2) 12 V Wedge T5 12 W max, (2) 12 V Wedge T5 18 W max optional lamping |
| Designed to mount directly in standard junction boxes, 2 by 4 in or 4 by 4 in fitted with a single gang plaster ring 5/8 in minimum depth |
| UL Listed for indoor damp locations and through-branch wiring |
| Maximum 4 no 12 AWG 75 deg C through-branch circuit conductors for 2 x 4 junction box and maximum 8 no 12 conductors for 4 x 4 |
| Accommodates an input voltage of 120 VAC at 60Hz |
| Driver is dimmable with the use of Juno qualified 120 V electronic low voltage dimmers |
| 5/16 in thickness |
| -20 deg C minimum starting temperature |