or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 88115-962 Outdoor Ceiling Fixture, 1 A19 Lamp, 120 VAC, Brushed Nickel Housing
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 88115-962 Outdoor Ceiling Fixture, 1 A19 Lamp, 120 VAC, Brushed Nickel Housing
SKUPDW~2027960
MFGR #88115-962
$/ea
The Eternity outdoor lighting collection from sea Gull lighting takes your home design to the next level with modern curves and sleek contemporary accents. Urban-inspired, metal lines in a brushed nickel finish elevate the elegantly simple silhouettes of the satin etched glass shades with clear Highlights. the assortment includes a small, medium and large 1-light outdoor wall lantern as well as a 1-light outdoor ceiling flush mount. all of these fixtures easily convert to LED by purchasing LED replacement lamps sold separately. choose the Eternity collection to bring a piece of the city into your home.
The Eternity outdoor lighting collection from sea Gull lighting takes your home design to the next level with modern curves and sleek contemporary accents. Urban-inspired, metal lines in a brushed nickel finish elevate the elegantly simple silhouettes of the satin etched glass shades with clear Highlights. the assortment includes a small, medium and large 1-light outdoor wall lantern as well as a 1-light outdoor ceiling flush mount. all of these fixtures easily convert to LED by purchasing LED replacement lamps sold separately. choose the Eternity collection to bring a piece of the city into your home.
Catalog Number 88115-962 Country of Origin CHN Finish Shade: Clear Highlighted Satin Etched, Body: Brushed Nickel Gross Weight Per Pack 9.1500 lb Height 6.75 in Lamp Included No Material Shade: Glass, Body: Brass Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 1 Standard UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations Standards UL Listed, cUL Listed Style Single Light Eternity Outdoor Ceiling Fixture Sub Brand Eternity Type Outdoor Ceiling Fixture UNSPSC 39111616 UPC 11 78565288115 Wattage 100 W Width 10.00 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Wire: 6 1/2IN EasilyconvertstoLEDwithoptionalreplacementlamps
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 88115-962 |
| Country of Origin | CHN |
| Finish | Shade: Clear Highlighted Satin Etched, Body: Brushed Nickel |
| Gross Weight Per Pack | 9.1500 lb |
| Height | 6.75 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Shade: Glass, Body: Brass |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations |
| Standards | UL Listed, cUL Listed |
| Style | Single Light Eternity Outdoor Ceiling Fixture |
| Sub Brand | Eternity |
| Type | Outdoor Ceiling Fixture |
| UNSPSC | 39111616 |
| UPC 11 | 78565288115 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 10.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wire: 6 1/2IN |
| EasilyconvertstoLEDwithoptionalreplacementlamps |