or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 7567-32 Outdoor Ceiling Fixture, 1 A19 Lamp, 120 VAC, Black Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting® 7567-32 Outdoor Ceiling Fixture, 1 A19 Lamp, 120 VAC, Black Housing
SKUPDW~179448
MFGR #7567-32
$/ea
These outdoor ceiling fixtures are made to complement a wide range of architectural styles and crafted from high quality, durable materials to provide you sensible style that lasts. the etched glass provides generous and even illumination.
These outdoor ceiling fixtures are made to complement a wide range of architectural styles and crafted from high quality, durable materials to provide you sensible style that lasts. the etched glass provides generous and even illumination.
Catalog Number 7567-32 Country of Origin USA Dimensions 8-1/4 in L x 8-1/4 in W x 4-3/4 in H Enclosure Type NEMA 3R Gross Weight Per Pack 2.0000 lb Housing Material Polypropylene Lamp Base Type A Medium Lamp Wattage 60 W Lens Type Glass Number Of Lamps 1 Series V-51 Shade Type Clear Glass Standards UL Listed, cUL Listed Type Enclosed Gasketed UNSPSC 39111616 UPC 11 78565275672 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Housing Finish Black Lamp Type A-19 Voltage Rating 120 VAC Mounted to box connection Textured glass lens Shock-absorbing porcelain socket for longer lamp life Neoprene rubber ring in neck of reflector snaps into groove of mounting hood protects against vibration and chipping Guard snaps into two recesses of adapter no clamps or set screws Five tapped openings and four close up plugs Incandescent luminaire with guard 75 deg c temperature range Malleable iron mounting hood with aluminum adapter and steel guard, porcelain socket with brass screw shell Zinc electroplated, chromate and mounting hood and globe adapter finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | 7567-32 |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 8-1/4 in L x 8-1/4 in W x 4-3/4 in H |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Gross Weight Per Pack | 2.0000 lb |
| Housing Material | Polypropylene |
| Lamp Base Type | A Medium |
| Lamp Wattage | 60 W |
| Lens Type | Glass |
| Number Of Lamps | 1 |
| Series | V-51 |
| Shade Type | Clear Glass |
| Standards | UL Listed, cUL Listed |
| Type | Enclosed Gasketed |
| UNSPSC | 39111616 |
| UPC 11 | 78565275672 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Housing Finish | Black |
| Lamp Type | A-19 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Mounted to box connection |
| Textured glass lens |
| Shock-absorbing porcelain socket for longer lamp life |
| Neoprene rubber ring in neck of reflector snaps into groove of mounting hood protects against vibration and chipping |
| Guard snaps into two recesses of adapter no clamps or set screws |
| Five tapped openings and four close up plugs |
| Incandescent luminaire with guard |
| 75 deg c temperature range |
| Malleable iron mounting hood with aluminum adapter and steel guard, porcelain socket with brass screw shell |
| Zinc electroplated, chromate and mounting hood and globe adapter finish |