or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 65351-965 Pendant Fixture, 3 Incandescent Lamp, 120 VAC, Antique Brushed Nickel Housing
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 65351-965 Pendant Fixture, 3 Incandescent Lamp, 120 VAC, Antique Brushed Nickel Housing
SKUPDW~4617096
MFGR #65351-965
$/ea
Sea Gull Lighting® Pendant Fixture, 120 VAC, Incandescent Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 3 Lamps, Etched Ripple Glass Shade, Surface/Pendant Mount, Steel Housing, Antique Brushed Nickel Housing, 9-1/2 in Dia x 26-1/4 in H
Sea Gull Lighting® Pendant Fixture, 120 VAC, Incandescent Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 3 Lamps, Etched Ripple Glass Shade, Surface/Pendant Mount, Steel Housing, Antique Brushed Nickel Housing, 9-1/2 in Dia x 26-1/4 in H
Catalog Number 65351-965 Country of Origin CHN Dimensions 9-1/2 in Dia x 26-1/4 in H Gross Weight Per Pack 16.3000 lb Housing Material Steel Lamp Base Type Medium Lamp Wattage 100 W Mounting Type Pendant/Surface Number Of Lamps 3 Shade Type Etched Ripple Glass Standards UL ListedcUL Listed Dry Locations UNSPSC 39111522 UPC 11 78565253519 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Housing Finish Antique Brushed Nickel Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 VAC decorative canopy included with this fixture Pre-Laced Through 10ft of Chain, Height with Chain: 149 3/4IN, Wire: 144IN (Color: Clear), Chain: 120IN, Lamp not included Easily converts to LED with optional replacement lamps Meets title 24 energy efficiency standards Supplied with wire pre-laced through chain A19 shape lamp
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 65351-965 |
| Country of Origin | CHN |
| Dimensions | 9-1/2 in Dia x 26-1/4 in H |
| Gross Weight Per Pack | 16.3000 lb |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Base Type | Medium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Mounting Type | Pendant/Surface |
| Number Of Lamps | 3 |
| Shade Type | Etched Ripple Glass |
| Standards | UL ListedcUL Listed Dry Locations |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78565253519 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Housing Finish | Antique Brushed Nickel |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| decorative canopy included with this fixture Pre-Laced Through 10ft of Chain, Height with Chain: 149 3/4IN, Wire: 144IN (Color: Clear), Chain: 120IN, Lamp not included |
| Easily converts to LED with optional replacement lamps |
| Meets title 24 energy efficiency standards |
| Supplied with wire pre-laced through chain |
| A19 shape lamp |