or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 61115-962 Mini Pendant Brushe
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 61115-962 Mini Pendant Brushe
SKUPDW~2027938
MFGR #61115-962
$/ea
Decorative Mini-Pendant with Brushed Nickel Finish with Clear Highlight Satin Etched Glass Shade Brushed nickel finish and clear highlighted satin etched chiseled hand-carved glass - redefining style, Overall Height: 61IN Supplied with 120IN of wire, Supplied with 12IN of chain, Decorative canopy included with this fixture
Decorative Mini-Pendant with Brushed Nickel Finish with Clear Highlight Satin Etched Glass Shade Brushed nickel finish and clear highlighted satin etched chiseled hand-carved glass - redefining style, Overall Height: 61IN Supplied with 120IN of wire, Supplied with 12IN of chain, Decorative canopy included with this fixture
Catalog Number 61115-962 Country of Origin CHN Fixture Finish Shade: Clear Highlighted Satin Etched, Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel Fixture Material Shade: Glass, Body: Steel, Chain: Steel Gross Weight Per Pack 8.2500 lb Height 10.00 in Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 1 Standard UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations Style Single Light Eternity Mini-Pendant Sub Brand Eternity Type Mini Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78565261119 Wattage 100 W Width 11.00 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V decorative canopy included with this fixture, Height with Chain: 61IN, Wire: 120IN (Color: Clear), Chain: 12IN, Lamp not included
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 61115-962 |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Shade: Clear Highlighted Satin Etched, Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel |
| Fixture Material | Shade: Glass, Body: Steel, Chain: Steel |
| Gross Weight Per Pack | 8.2500 lb |
| Height | 10.00 in |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations |
| Style | Single Light Eternity Mini-Pendant |
| Sub Brand | Eternity |
| Type | Mini Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78565261119 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 11.00 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| decorative canopy included with this fixture, Height with Chain: 61IN, Wire: 120IN (Color: Clear), Chain: 12IN, Lamp not included |