or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 61060-962 Sussex Mini Pendant, 1 LED Lamp, 8 to 13.5 W Fixture, 120 VAC, Brushed Nickel Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting® 61060-962 Sussex Mini Pendant, 1 LED Lamp, 8 to 13.5 W Fixture, 120 VAC, Brushed Nickel Housing
SKUPDW~1073349
MFGR #61060-962
Call For Price
The Sussex lighting collection from Sea Gull Lighting is a perfect crossover from cottage style into urban chic. The Sussex collection ins retro appeal softens and warms-up contemporary spaces, while retaining an up-to-date decor. Look to Sussex when balance and unity are required in your interior design. Offered in Brushed Nickel finish with Satin White glass or Heirloom Bronze with Satin Etched glass. For the wall/bath fixtures only, a Chrome finish coupled with Satin White glass is also available. The assortment includes nine-light, five-light and three-light chandeliers, pendants in six sizes, both flush and semi-flush ceiling fixtures, as well as onelight, two-light, three-light and four-light wall/bath fixtures. Both incandescent lamping and ENERGY STAR-qualified fluorescent lamping are available. Most of these fixtures easily convert to LED by purchasing LED replacement lamps sold separately.
The Sussex lighting collection from Sea Gull Lighting is a perfect crossover from cottage style into urban chic. The Sussex collection ins retro appeal softens and warms-up contemporary spaces, while retaining an up-to-date decor. Look to Sussex when balance and unity are required in your interior design. Offered in Brushed Nickel finish with Satin White glass or Heirloom Bronze with Satin Etched glass. For the wall/bath fixtures only, a Chrome finish coupled with Satin White glass is also available. The assortment includes nine-light, five-light and three-light chandeliers, pendants in six sizes, both flush and semi-flush ceiling fixtures, as well as onelight, two-light, three-light and four-light wall/bath fixtures. Both incandescent lamping and ENERGY STAR-qualified fluorescent lamping are available. Most of these fixtures easily convert to LED by purchasing LED replacement lamps sold separately.
Catalog Number 61060-962 Country of Origin CHN Fixture Finish Shade: Satin White, Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel Fixture Material Shade: Glass, Body: Steel, Chain: Steel Gross Weight Per Pack 4.9000 lb Height 7.5 in Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 1 Standard UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations Standards Title 24 Compliant Style Single Light Sussex Mini-Pendant Sub Brand Sussex Torque Value 0.9 (8) IN-LBS Type Mini Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78565261061 Wattage 100 W Width 7 1/2 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V decorative canopy included with this fixture, Height with Chain: 58 1/2IN, Wire: 120IN (Color: Clear), Chain: 12IN, Lamp not included EasilyconvertstoLEDwithoptionalreplacementlamps (1) steel brushednickelchain (3)12 in steelbrushednickel stem 71/2 in dia x 4-1/8 in H shade Capnuts mounting proc Mountedtobox
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 61060-962 |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Shade: Satin White, Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel |
| Fixture Material | Shade: Glass, Body: Steel, Chain: Steel |
| Gross Weight Per Pack | 4.9000 lb |
| Height | 7.5 in |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations |
| Standards | Title 24 Compliant |
| Style | Single Light Sussex Mini-Pendant |
| Sub Brand | Sussex |
| Torque Value | 0.9 (8) IN-LBS |
| Type | Mini Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78565261061 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 7 1/2 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| decorative canopy included with this fixture, Height with Chain: 58 1/2IN, Wire: 120IN (Color: Clear), Chain: 12IN, Lamp not included |
| EasilyconvertstoLEDwithoptionalreplacementlamps |
| (1) steel brushednickelchain |
| (3)12 in steelbrushednickel stem |
| 71/2 in dia x 4-1/8 in H shade |
| Capnuts mounting proc |
| Mountedtobox |