or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 5323-15 Economy Flush Mount Fixture, 2 A19 Incandescent Lamp, 75 W Fixture, 120 VAC, White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 5323-15 Economy Flush Mount Fixture, 2 A19 Incandescent Lamp, 75 W Fixture, 120 VAC, White Housing
SKUPDW~179316
MFGR #5323-15
$/ea
Ceiling flush mount fixtures, by Sea Gull lighting, are the perfect solution for lighting designs requiring a standard look and feel with durable, dependable quality. aluminum trim and quick-lock glass diffusers add ease of installation to this collection of ceiling fixtures.
Ceiling flush mount fixtures, by Sea Gull lighting, are the perfect solution for lighting designs requiring a standard look and feel with durable, dependable quality. aluminum trim and quick-lock glass diffusers add ease of installation to this collection of ceiling fixtures.
Catalog Number 5323-15 Country of Origin USA Dimensions 6-1/8 in H x 10-3/8 in W Gross Weight Per Pack 5.0000 lb Housing Material Steel Lamp Base Medium Lens Type Glass Number Of Lamps 2 Series Economy Shade Type White Glass Standards UL Listed, cULus Certified UNSPSC 39111521 UPC 11 78565253239 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Fixture Wattage 75 W Housing Finish White Lamp Type A19 Incandescent Voltage Rating 120 VAC Wire: 6 1/2IN 6-1/2 in wire length Mounted to box connection 10-3/8 in dia X 4-7/16 in H diffuser size Ceiling, key slots, flush mounting No lamp
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 5323-15 |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 6-1/8 in H x 10-3/8 in W |
| Gross Weight Per Pack | 5.0000 lb |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Base | Medium |
| Lens Type | Glass |
| Number Of Lamps | 2 |
| Series | Economy |
| Shade Type | White Glass |
| Standards | UL Listed, cULus Certified |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78565253239 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Fixture Wattage | 75 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | A19 Incandescent |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Wire: 6 1/2IN |
| 6-1/2 in wire length |
| Mounted to box connection |
| 10-3/8 in dia X 4-7/16 in H diffuser size |
| Ceiling, key slots, flush mounting |
| No lamp |